RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Popiera Konfederację, chce stworzyć Królestwo Podhalańskie. Kim jest Sebastian Pitoń?

Popiera Konfederację, bywał na proaborcyjnych strajkach, zastanawiał się, „czy Adolf Hitler był agentem Wall Street”, chce „w odpowiednim momencie utworzyć Królestwo Podhalańskie”. Kim jest inicjator akcji Góralskie Veto Sebastian Pitoń?

Lider Góralskiego Veta: Nie ma pandemii. Koronawirus to przyjemna choroba

Sam chorowałem na koronawirusa. To lekka, przyjemna choroba – powiedział w Radiu ZET inicjator akcji Góralskie Veto Sebastian Pitoń. Mężczyzna...

zobacz więcej

Sebastian Pitoń jest ostro krytykowany za swoje słowa, które wypowiedział w Radiu ZET na temat epidemii koronawirusa i działań rządu. Mężczyzna, który stoi na czele Góralskiego Veta – akcji przeciwników obostrzeń – mówił, że pandemii koronawirusa nie ma.

– W górce śmierci, która miała miejsce w listopadzie, ponad tysiąc osób w Polsce umierało ze względu na restrykcje rządu. Tylko ok. 3 proc. umierało ze zdiagnozowanym covidem. Z czego przypuszczam, że znaczna część to były diagnozy lipne – powiedział.

– Gdyby przyjrzeć się suchym liczbom, to okaże się, że narracja o pandemii jest socjotechniczną operacją, która ma na celu zmydlenie nam oczu i przejście do kolejnej fazy, która zakończy się zmianami własnościowymi – dodał.

Jest architektem, popiera Bosaka


Wiele o Pitoniu można dowiedzieć się z jego aktywności w mediach społecznościowych. Pochodzi z Kościeliska i jest architektem. Na jego facebookowym profilu widać, że mężczyzna w wyborach prezydenckich popierał Kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka. Mężczyzna jest przeciwnikiem jakichkolwiek obostrzeń pandemicznych. „Nie noszę kagańca” – głosi napis na użytej przez niego nakładce profilowej.

Wsparcie dla gmin górskich. Szczegóły nowej tarczy finansowej [WIDEO]

Rząd ogłosił plan wsparcia dla gmin górskich, które finansowo straciły na obostrzeniach wywołanych epidemią koronawirusa. – Rząd podjął bardzo...

zobacz więcej

Z analizy jego profilu wynika, że jest też przeciwnikiem szczepień przeciw COVID-19. Przypomnijmy, w wywiadzie radiowym powiedział, że sam już przeszedł zakażenie i oznajmił, że to „przyjemna” choroba.

Pitoń ma też epizod polityczny. Kandydował do rady powiatu z list Tatrzańskiego Klubu Niezależnych. Żądał „likwidacji Tatrzańskiego Parku Narodowego i oddania Tatr góralom”, a także chciał „w odpowiednim momencie utworzyć Królestwo Podhalańskie – krainę wolnych górali”.

W jednym z komentarzy, jakie Pitoń zamieścił w sieci, poinformował, że był uczestnikiem proaborcyjnych Strajków Kobiet. „Słyszałem same pragmatyczne wypowiedzi” – pisał. „Nie zamierzam zgodnie z intencjami warszawskich władz dać się zaszufladkować i iść na wojnę ze »wściekłymi macicami«” – dodał.

Mężczyzna jest też związany ze różnymi środowiskami. Był gościem „telewizji narodowej”. „Wymyśliliśmy sobie taki temat, czy Adolf Hitler był agentem Wall Street” – mówił.

Pomoc rządu dla gmin górskich


Jak wynika z projektu uchwały Rady Ministrów zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych, 1 mld zł będzie przeznaczone na wsparcie dla gmin górskich, które znalazły się w trudnej sytuacji na skutek obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią.

źródło:
Zobacz więcej