Widać rozwój epidemii COVID-19 w Europie, ale sytuacja w Polsce wygląda stabilnie – mówił w poniedziałek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, informując o nowych decyzjach rządu ws. obostrzeń. – Ważąc wszystkie za i przeciw (...) doszliśmy do wniosku, że takim nieśmiałym krokiem, który możemy wykonać, jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach I-III po 17 stycznia – powiedział minister. Większość istniejących obostrzeń pozostaje jednak bez zmian.
Do Polski trafiło 1 051 830 dawek szczepionki, a do końca tego tygodnia zostanie zaszczepionych 450 tys. osób – poinformował na konferencji...
zobacz więcej
Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki, stacjonarne funkcjonowanie szkół, poza pewnymi wyjątkami, zostało ograniczone do 3 stycznia 2021 r. Od 23 grudnia ub.r. do 3 stycznia uczniowie mieli przerwę świąteczną. Od 4 do 17 stycznia trwają ferie zimowe, w jednym terminie dla wszystkich uczniów w całym kraju.
Ogłaszając nowe restrykcje dot. epidemii koronawirusa od 28 grudnia rząd zapowiadał, że potrwają one co najmniej do 17 stycznia.
– Mamy obecnie do czynienia ze stabilną sytuacją, jeśli chodzi o rozwój epidemii w Polsce. Nie mamy drastycznego skoku zachorowań, choć w naszym otoczeniu zewnętrznym widać wzrastającą trzecią falę epidemii – powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
Ciąg dalszy afery ze szczepieniami celebrytów przeciw COVID-19. W Warszawskim Uniwersytecie Medycznym doszło do nadużycia władzy – poinformował na...
zobacz więcej
Pozostałe ograniczenia, które obowiązują w ramach trwającego lockdownu, zostają utrzymane co najmniej do 31 stycznia. Wśród nich są m.in.:
• zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób;
• obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej;
• zachowanie dystansu 1,5 m oraz dystansu 100 m w przypadku zgromadzeń;
• zamknięcie restauracji, które mogą jedynie serwować dania na wynos i dowóz;
• w sklepach i galeriach handlowych (w których otwarte są tylko niektóre sklepy) obowiązuje możliwość wpuszczania 1 klienta na 15 m kw;
• czynne mogą być jedynie hotele pracownicze oraz hotele dla medyków;
• do końca stycznia zamknięte pozostaną także stoki narciarskie;
• zamknięte pozostają boiska, siłownie, centra sportowe, w których przebywać mogą jedynie osoby uprawiające sport profesjonalnie;
• po przyjeździe do Polski wciąż będzie obowiązywała 10-dniowa kwarantanna po powrocie do kraju transportem zbiorowym.
Specjaliści brytyjscy ostrzegą, że po pierwszej dawce szczepionki wciąż istnieje ryzyko zachorowania na COVID-19. Przed otrzymaniem drugiej dawki...
zobacz więcej
Niedzielski zaznaczył, że trudno jest podejmować decyzje tylko i wyłącznie na podstawie jednego parametru, jakim jest dzienna liczba zakażeń.
– Z jednej strony mamy rzeczywiście stabilizację, ale nie możemy być ślepi na to, co się dzieje dookoła nas w Europie. Trudno myśleć, że grancie będą szczelne na wirusa. Na pewno analiza sytuacji międzynarodowej jest zawsze elementem, który musimy brać pod uwagę – podkreślił minister.
Według niego inne elementy, które należy brać pod uwagę, decydując o obostrzeniach jest zajętość łóżek szpitalnych, w tym liczba łóżek respiratorowych, a także liczba zleceń na testy realizowane w POZ-ach, która jest „wskaźnikiem sygnalnym, czyli wyprzedzającym sytuację pandemiczną”.