RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Robert Lewandowski najlepszym sportowcem Polski 2020

Robert Lewandowski triumfował w 86. plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na 10 Najlepszych Sportowców Polski w 2020 roku (fot. 	PAP/Leszek Szymański)
Robert Lewandowski triumfował w 86. plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na 10 Najlepszych Sportowców Polski w 2020 roku (fot. PAP/Leszek Szymański)

Triumfator piłkarskiej Ligi Mistrzów Robert Lewandowski został uznany najlepszym sportowcem Polski 2020 roku w 86. plebiscycie „Przeglądu Sportowego”, organizowanym razem z telewizją Polsat. Drugie miejsce zajęła tenisistka Iga Świątek, zwyciężczyni French Open.

Szalone liczby. To był rok Roberta Lewandowskiego!

Robert Lewandowski rozegra w tym sezonie jeszcze jedno spotkanie: w sobotę jego Bayern zmierzy się z liderem Bundesligi, Bayerem Leverkusen....

zobacz więcej

Robert Lewandowski wyróżniony w tym plebiscycie został po raz drugi. Po raz pierwszy miało to miejsce w 2015 roku. Wraz z Bayernem Monachium w 2020 roku wygrał m.in. Ligę Mistrzów i Superpuchar UEFA oraz jako pierwszy Polak triumfował w plebiscycie FIFA na najlepszego piłkarza świata.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, jaki to był rok. Nie tylko pod względem sukcesów sportowych, ale i czasów, w których żyjemy. Jak ciężko było nam wrócić do sportu. Znaleźć motywację i wyzwania, które spowodują, że miniony rok ostatecznie okazał się – m.in. też dla mnie – wspaniałym, wyśmienitym, niewiarygodnym. Wspaniale było zdobywać tyle trofeów, ale zdaję sobie sprawę, że oczekiwania rosną z każdym zwycięstwem i pucharem – podsumował kapitan piłkarskiej reprezentacji podczas Gali Mistrzów Sportu w Warszawie.

Iga Świątek w minionym roku za sprawą sukcesu we French Open wywalczyła pierwszy w historii polskiego tenisa tytuł wielkoszlemowy w singlu.

Iga Świątek trzecia na tenisowej liście płac

Iga Świątek w sezonie 2020 zarobiła na korcie 2 261 213 dolarów. Daje jej to trzecie miejsce na tenisowej liście płac. Bardziej wzbogaciły się...

zobacz więcej

Trzecie miejsce w plebiscycie zajął skoczek narciarski Kamil Stoch, który niedawno wygrał po raz trzeci w karierze rozgrywany na przełomie roku prestiżowy Turniej Czterech Skoczni, a w grudniu wraz z kolegami z reprezentacji Polski zdobył brązowy medal mistrzostw świata w lotach w konkursie drużynowym.

Tuż za podium znalazł się kierowca rajdowy Kajetan Kajetanowicz, piąty w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata w kategorii WRC3. Zwycięzca poprzedniej edycji plebiscytu żużlowiec Bartosz Zmarzlik, który obronił tytuł indywidualnego mistrza świata, uplasował się na piątej pozycji. Czołową dziesiątkę uzupełnili: rywalizująca w short–tracku Natalia Maliszewska, reprezentujący MMA Jan Błachowicz, siatkarz Wilfredo Leon, będąca przedstawicielką kolarstwa Katarzyna Niewiadoma oraz skoczek narciarski Dawid Kubacki.

„Orzeł z Zębu” znów odfrunął. Jak Stoch (prze)gonił mistrza

Mamy, jako kibice, wielkie szczęście. Po Małyszu nie zdążyliśmy nawet westchnąć, że „kiedyś to było”, a na horyzoncie pojawił się kolejny mistrz....

zobacz więcej

Wyróżnienia „Przeglądu Sportowego”


Kolegium redakcyjne „Przeglądu Sportowego” przyznało kilka innych wyróżnień. Trenerem Roku został Piotr Sierzputowski, szkoleniowiec Świątek, a statuetkę tzw. „Superchampiona” otrzymała utytułowana biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk.

Imprezą Roku okazał się wyścig kolarski Tour de Pologne, zaś w kategorii Sport Bez Barier doceniono Faustynę Kotłowską, niepełnosprawną lekkoatletkę specjalizującą się w konkurencjach rzutowych. Tym razem nie przyznano nagrody dla Drużyny Roku, ale za to po raz pierwszy w historii plebiscytu wręczono wyróżnienie w kategorii E–sport – otrzymał je Marcin Jankowski.

Głosy oddawano za pośrednictwem kuponów drukowanych w „Przeglądzie Sportowym” i wybranych wydaniach dziennika „Fakt”, przez internet na stronach organizatorów („PS” i Polsatu Sport) oraz za pośrednictwem SMS–ów. Głosowanie odbywało się w dwóch etapach. W pierwszym wyłoniono czołową dziesiątkę, którą ogłoszono na początku sobotniej gali. W czasie jej trwania przez pewien czas można było jeszcze oddawać głosy za pośrednictwem SMS–ów.

Ze względu na pandemię Covid–19 odwołano Bal Mistrzów Sportu, który tradycyjnie odbywał się po zakończeniu oficjalnej części uroczystości.

źródło:

Zobacz więcej