RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Niemcy wyłamały się z solidarności europejskiej. Złamały umowę” [WIDEO]

Niemcy wyłamały się nie tylko solidarności europejskiej, ale i również złamały umowę – powiedział w TVP Info Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień. Skomentował w ten sposób doniesienia o zamówieniu przez naszych sąsiadów dodatkowych szczepionek poza unijną umową.

Szczepienia poza kolejką. Rektorzy piszą o nieprawidłowościach i bronią rektora WUM

Konferencja Rektorów Uczelni Warszawskich zaapelowała o powściągliwość w wyrażaniu opinii oraz bazowanie na faktach i sprawdzonych informacjach do...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Z przekazanego przez anonimowego urzędnika dokumentu niemieckiego resortu zdrowia i informacji wynika, że rząd Niemiec podpisał latem ub.r. dwie wstępne umowy z niemieckimi firmami biotechnologicznymi BioNTech i CureVac ws. zapewnienia 50 milionów dawek ich szczepionek przeciw COVID-19.

Umowy, które nie zostały ogłoszone przy ich podpisywaniu, budzą wątpliwości, ponieważ rządy państw UE zgodziły się nie negocjować dwustronnych umów na dostawy z producentami szczepionek, aby uniknąć rywalizacji o zastrzyki. Zdecydowały się natomiast na wspólne zamówienia.

Złamana zasada solidarności


Do sprawy odniósł się w TVP Info minister Michał Dworczyk. – Tego nie da się inaczej niż bardzo krytycznie ocenić, dlatego że jest coś takiego jak solidarność. Nie tylko solidarność w pandemii, ale i solidarność unijna – powiedział.

Dodał, że „ta solidarność jest wielokrotnie podkreślana przez naszych partnerów zagranicznych, a tu okazuje się, że Niemcy wyłamały się nie tylko z tej solidarności europejskiej, ale i również złamały umowę”. – Trudno oprzeć się wrażeniu, że są po prostu >strong>podwójne standardy stosowane przez Niemców, którzy bardzo często podkreślają potrzebę solidarności, współpracy, kooperacji w ramach Unii Europejskiej – dodał pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień.

źródło:
Zobacz więcej