RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Śnieżny armagedon w Hiszpanii. Są ofiary, nieprzejezdnych 400 dróg

Komunikacyjny paraliż dotyczy głównie centralnej i południowej części kraju oraz okolic Madrytu (fot. PAP/EPA/SUSANNA SAEZ)
Komunikacyjny paraliż dotyczy głównie centralnej i południowej części kraju oraz okolic Madrytu (fot. PAP/EPA/SUSANNA SAEZ)

Co najmniej trzy osoby poniosły śmierć wskutek największej od 50 lat śnieżycy, która w nocy z czwartku na piątek nawiedziła Hiszpanię. Utrzymujący się do sobotniego popołudnia żywioł uwięził w samochodach ponad 2000 kierowców.

Lawina zeszła na ośrodek narciarski. Zginęło małżeństwo i 14-miesięczne dziecko

Pod lawiną, która zeszła w nocy z piątku na sobotę na ośrodek narciarski „Góra Osobna” w pobliżu Norylska zginęły trzy osoby – poinformowało...

zobacz więcej

W pięciu regionach Hiszpanii ogłoszono czerwony alarm pogodowy w związku z obfitymi opadami śniegu. Komunikacyjny paraliż dotyczy głównie centralnej i południowej części kraju oraz okolic Madrytu. Jest to skutek największych od 50 lat opadów śniegu w tej części kraju.

Do kierowców, którzy utknęli w zaspach, hiszpańskie władze wysłały żołnierzy. Niemal 150 mundurowych przez kilka godzin starało się dotrzeć do kierowców uwięzionych w zasypanych przez śnieg samochodach. W sumie w całej Hiszpanii nieprzejezdnych jest ponad 400 dróg.

– Dotychczas udało nam się wydobyć z pojazdów ponad 1500 osób. Zdecydowana większość samochodów unieruchomionych przez śnieżycę jest już pusta – powiedział na sobotniej konferencji prasowej szef MSW Fernando Grande-Marlaska.

Trzy ofiary śmiertelne


Nad ranem w sobotę pod Madrytem znaleziono pierwszą ofiarę śnieżycy. Mężczyzna, którego ciało było przysypane śniegiem, zmarł z wychłodzenia organizmu.

Dwie inne osoby, które zmarły wskutek załamania się pogody, to małżeństwo, które podróżowało samochodem w okolicach Malagi. Auto zostało porwane przez wezbraną rzekę, która wdarła się na jedną z dróg.

Zamknięte lotniska i zawieszone kursowanie pociągów


Zamknięte pozostaje lotnisko w Madrycie. Odwołano ponad 50 krajowych i międzynarodowych lotów. Zawieszono również kursowanie szybkich pociągów między stolicą kraju a położonymi na południu Alicante i Walencją.

Z powodu chaosu komunikacyjnego spowodowanego śnieżycą władze wspólnot autonomicznych Madrytu i Kastylii-La Manchy odwołały zajęcia lekcyjne do środy. W stolicy zamknięto również wszystkie linie metra.

Załamanie się pogody doprowadziło też do licznych awarii sieci energetycznych. W sobotę bez prądu zostało prawie 30 tys. osób w środkowej i wschodniej Hiszpanii.

źródło:

Zobacz więcej