RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Papież: Nie pozwólmy, aby znużenie i porażki pogrążyły nas w przygnębieniu

„Życie nie jest demonstracją zdolności, ale podróżą ku Bogu” (fot.  Franco Origlia/Getty Images)
„Życie nie jest demonstracją zdolności, ale podróżą ku Bogu” (fot. Franco Origlia/Getty Images)

– Nie pozwólmy, aby znużenie, upadki i porażki pogrążyły nas w przygnębieniu – apelował w środę papież Franciszek w homilii podczas mszy w uroczystość Objawienia Pańskiego. Podkreślał, że życie nie jest „demonstracją zdolności”, ale podróżą ku Bogu.

Papież: Kryzys pandemii na oślep zadał cios całemu światu

Papież Franciszek powiedział, że kryzys z powodu pandemii COVID–19 „na oślep zadał cios całemu światu”. Podczas przedświątecznego spotkania z...

zobacz więcej

Podczas mszy w bazylice św. Piotra, w której uczestniczyło ponad stu duchownych i świeckich, papież  podkreślił, że adorowanie Boga wymaga dojrzałości duchowej.

– Człowiek, owszem, ma potrzebę adorowania, ale grozi mu, że pomyli przedmiot. Jeżeli nie będzie adorował Boga, to będzie adorował bożki i zamiast być wierzącym, stanie się bałwochwalcą – zauważył.

W obecnych czasach, zauważył, konieczne jest to, by więcej czasu poświęcać na adorację Boga, a lekcję tego dają Trzej Mędrcy. Franciszek wyjaśnił, że ich postawę opisują trzy wyrażenia: „podnieść oczy”, „wyruszyć w drogę” i „zobaczyć”.

Jak stwierdził, jest to zachęta do odrzucenia znużenia i narzekania, do wyjścia z ograniczeń ciasnych wizji i do uwolnienia się od „dyktatury własnego »ja«, zawsze skłonnego do zamknięcia się w sobie i w swoich własnych sprawach”.

Oddać pokłon Bogu to znaczy – mówił – „nie dać się uwięzić urojeniom wewnętrznym, które gaszą nadzieję, i nie czynić z problemów i trudności centrum swojego życia”.

Para prezydencka złożyła życzenia wiernym Kościołów wschodnich

Para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda złożyli wiernym Kościołów wschodnich bożonarodzeniowe życzenia zdrowia, pokoju i rodzinnego...

zobacz więcej

Nie chodzi o to, by negować rzeczywistość, udając lub łudząc się, że wszystko jest w porządku – zastrzegł. Wskazał, że potrzebne jest nowe spojrzenie na problemy i cierpienia w duchu ufności.

– Gdy skupiamy uwagę wyłącznie na problemach, odmawiając podniesienia oczu ku Bogu, do serca wkracza strach i je zwodzi, co prowadzi do złości, przerażenia, lęku i depresji – ostrzegł.

– Radość świata opiera się na posiadaniu dóbr, sukcesie czy innych podobnych rzeczach. Natomiast radość ucznia Chrystusa znajduje swoją podstawę w wierności Boga, którego obietnice nigdy nie zawodzą, pomimo sytuacji kryzysowych, w których możemy się znaleźć – powiedział. 

Papież położył nacisk na to, że porażki, kryzysy i błędy mogą stać się pouczającymi doświadczeniami, gdyż nierzadko służą uświadomieniu sobie, że tylko Bóg jest godny adoracji. Co więcej, dodał, próby i trudy życia przeżywane w wierze „pomagają oczyścić serce, uczynić je bardziej pokornym, a zatem bardziej gotowym, by otworzyć się na Boga”.

Życie nie jest demonstracją zdolności, ale podróżą ku Bogu – dodał. Przestrzegał przed fascynacją „fajerwerkami ekshibicjonizmu” i apelował o to, by szukać tego, co nie przemija.

źródło:

Zobacz więcej