RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Słynna sosna z Sokolicy znów mocno uszkodzona

Symbol Pienin ma już tylko jedną gałązkę (fot. Shutterstock/Pawel Uchorczak; Facebook/Pieniński Park Narodowy)
Symbol Pienin ma już tylko jedną gałązkę (fot. Shutterstock/Pawel Uchorczak; Facebook/Pieniński Park Narodowy)

Liczącą około 500 lat skarłowaciała sosna reliktowa na szczycie Sokolicy w Pieninach została ponownie uszkodzona w pierwszych dniach nowego roku – poinformowali przyrodnicy z Pienińskiego Parku Narodowego (PPN) na stronie internetowej parku. Drzewo będące symbolem Pienin ma już tylko jedną gałązkę.

W Tatrach zeszła lawina. Porwała kilku turystów

W sobotę ratownicy TOPR byli kilka razy wzywani przez poszkodowanych w Tatrach turystów. Lawina, która zeszła z Wrót Chałubińskiego porwała troje...

zobacz więcej

We wrześniu 2018 r. sosna z Sokolicy została po raz pierwszy poważnie uszkodzona przez silny podmuch wywołany przez wirnik śmigłowca TOPR podczas akcji ratowniczej. Przyrodnicy ocenili, że drzewo zostało ponownie poważnie uszkodzone najprawdopodobniej na początku stycznia przez silny podmuch wiatru.

„Odłamała się dolna gałąź konaru sosny na Sokolicy. Gałąź złamała się prawdopodobnie pod wpływem silnego wiatru. Wraz z zespołem naukowców pracujących przy poprzednich badaniach sosny ocenimy jej stan i jeżeli będzie to możliwe, podejmiemy kroki w celu zabezpieczenia drzewa” – brzmi komunikat na stronie internetowej PPN.

Reliktowa sosna z Sokolicy jest podziwiana przez rzesze turystów. Widnieje na niemal każdej widokówce z Pienin. Obok Trzech Koron i przełomu Dunajca to sztandarowy symbol Pienin.

Sosny reliktowe są bardzo rzadkie. Rosną również poniżej szczytu Sokolicy, a wiek najstarszej szacuje się na około 550 lat. Fenomen tych drzew polega na tym, że ich roczne przyrosty są bardzo niewielkie, a gałęzie skręcają się w charakterystyczny sposób.

Odłamana w 2018 r. gałąź została poddana baniom dendrologicznym i po konserwacji ostatecznie  znalazła się na wystawie w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku.

źródło:

Zobacz więcej