RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowy Jork. Wykryto nową odmianę koronawirusa

Zmutowany wirus dotarł w kolejne miejsce (fot. Gary Hershorn/Getty Images)
Zmutowany wirus dotarł w kolejne miejsce (fot. Gary Hershorn/Getty Images)

W Nowym Jorku potwierdzono pierwszy w tym stanie przypadek nowej odmiany koronawirusa, który pierwotnie wykryto w Wielkiej Brytanii – poinformował gubernator Andrew Cuomo.

Chaos ze szczepieniami w Niemczech. „Potrwają do 2033 roku”

Wszędzie brakuje szczepionek i jeśli w powiecie Rendsburg-Eckernfoerde wykorzystuje się 60 dawek dziennie, szczepienie wszystkich potrwa do roku...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Nowy wariant wirusa o roboczej nazwie VUI-202012/01 uważany jest za bardziej zaraźliwy niż wcześniejsze odmiany. Wykryto go u 60-letniego mężczyzny z Saratoga Springs, pracującego w sklepie jubilerskim. Wraca on do zdrowia. Ponieważ ostatnio nie podróżował nabył wirusa prawdopodobnie od kogoś mieszkającego w stanie Nowy Jork.

– Monitorujemy pracowników sklepu jubilerskiego. Ponieważ jest to sklep detaliczny (także z dostawami do domów), apelujemy do społeczeństwa o współpracę – mówił Cuomo, cytowany przez lokalną telewizję NY1.

Stan New York przeprowadził dotąd 5 tys. testów na obecność nowego szczepu. Jak dotąd natrafiono tylko na jeden przypadek. Według gubernatora wykrycie nowej odmiany może stanowić „przełom”. Jeśli VUI-202012/01 zwiększy liczbę hospitalizacji, niezbędne może okazać się zamknięcie niektórych regionów stanu.

„New York Times”, który poinformował o wystąpieniu nowego wariantu w mieście, zaznaczył, że władze zmagają się z poważnym problemem związanym z kampanią szczepień na COVID-19. Dawkę otrzymało zaledwie ok. 110 tys. osób. Nowy Jork zamieszkuje ok. 8 mln mieszkańców.

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) podały, że nowy wariant koronawirusa pojawił się z dużą liczbą mutacji. W Stanach Zjednoczonych przypadki VUI-202012/01 potwierdzono dotąd w co najmniej trzech innych stanach: Kolorado, Kalifornii i na Florydzie.

źródło:
Zobacz więcej