RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Porozumienie UE i Chin w sprawie umowy inwestycyjnej

W czasie negocjacji poważne wątpliwości dotyczyły obozów pracy w Chinach (fot. Nelson Ching/Bloomberg via Getty Images)
W czasie negocjacji poważne wątpliwości dotyczyły obozów pracy w Chinach (fot. Nelson Ching/Bloomberg via Getty Images)

Unia Europejska i Chiny osiągnęły porozumienie polityczne w sprawie umowy inwestycyjnej. Taką informację przekazał w środę Szef Rady Europejskiej Charles Michel. Teraz porozumienie przejdzie proces ratyfikacji przez wszystkie kraje Wspólnoty. Polska była przeciwna przyspieszeniu prac nad tą umową inwestycyjną.

„Dziś przewodniczyłem spotkaniu przywódców UE-Chiny z udziałem szefowej KE Ursuli von der Leyen i prezydenta Chin Xi Jinpinga. Z zadowoleniem przyjmujemy porozumienie polityczne osiągnięte w sprawie negocjacji inwestycyjnych” - napisał Michel na Twitterze.

Budżet Pentagonu przegłosowany. Rozszerza sankcje za Nord Stream 2

Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o budżecie Pentagonu na przyszły rok. Warunkuje ona planowane wycofanie części wojsk USA z Niemiec i...

zobacz więcej

Przyspieszenie prac nad umowąKomisja Europejska i Rada Europejska napisały we wspólnym komunikaci opublikowanym w środę, że po intensywnych negocjacjach prowadzonych przez KE w imieniu Unii, UE i Chiny „zasadniczo zakończyły negocjacje w sprawie kompleksowej umowy inwestycyjnej (CAI)”.

„Jest to zgodne z zobowiązaniem podjętym na szczycie UE-Chiny w kwietniu 2019 roku, na którym obie strony zgodziły się zakończyć negocjacje do końca 2020 roku. Uczestnicy z zadowoleniem przyjęli aktywną rolę niemieckiej prezydencji w Radzie i kanclerz Angeli Merkel w szczególności, która położyła szczególny nacisk na stosunki UE-Chiny i w pełni wspierała negocjacje UE z Chinami” - dodano w komunikacie.

W poniedziałek Polska na spotkaniu ambasadorów państw unijnych w Brukseli sprzeciwiła się znacznemu przyspieszeniu prac nad umową inwestycyjną UE-Chiny po tym, jak KE poinformowała, że umowa jest już gotowa.

Obozy pracy powodem rozbieżności zdańRozmowy trwały siedem lat i w ich trakcie pojawiały się poważne rozbieżności, m.in. dotyczące pracy przymusowej w obozach w Chinach, konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy, której stroną nie są Chiny, czy wzajemnej ochrony inwestycji. KE miała mandat do negocjacji umowy. Z formalnego punktu widzenia zawiera porozumienia polityczne, a następnie państwa członkowskie UE prowadzą proces ratyfikacji.

źródło:

Zobacz więcej