RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczepionka dla pierwszej damy? Nie będzie korzystała z przywilejów

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)
Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)

Pierwsza dama nie jest czynną nauczycielką, więc nie będzie korzystała z przywilejów szczepienia dla nauczycieli, bo nie pracuje w tej chwili w szkolnictwie – powiedział prezydencki minister Andrzej Dera w „Kwadransie politycznym” w TVP 1. Według niego, nikt z kancelarii prezydenta nie będzie „przeskakiwał kolejki”.

Do Narodowego Programu Szczepień zgłosiło się ponad 8 tys. zespołów medycznych

Do Narodowego Programu Szczepień zgłosiło się 8 tys. 319 zespołów realizujących szczepienia – poinformował na konferencji prasowej szef KPRM Michał...

zobacz więcej

Dera pytany w „Kwadransie politycznym” o termin szczepienia pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy wskazał, że „jest ona nieczynną nauczycielką, więc nie będzie korzystała z przywilejów szczepienia dla nauczycieli, bo nie pracuje w tej chwili w szkolnictwie”. – A to jest przygotowane po to, żeby nauczyciele, którzy będą uczyli dzieci, byli zaszczepieni, żeby to po prostu odbywało się we właściwej kolejności – wyjaśnił.

– Myślę że nikt z kancelarii prezydenta – ani pan prezydent, ani pani prezydentowa – nie będzie przeskakiwał tej kolejki – podkreślił minister. – Bo to trzeba uszanować, bo to co rząd zaproponował, jest bardzo rozsądne, bardzo dobre i powinniśmy w tej kolejności się po prostu szczepić – zaznaczył Andrzej Dera.

Zgodnie z przyjętym w grudniu przez rząd Narodowym Programem Szczepień, szczepionki na COVID-19 mają być darmowe, dobrowolne i dwudawkowe. Program szczepień zakłada cztery etapy przeprowadzania zabiegów. Podczas Etapu 0 szczepienia otrzymają m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W ramach Etapu 1. szczepienie będą mogli otrzymać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych) i służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie. W tym etapie szczepienia otrzymają również nauczyciele.

źródło:
Zobacz więcej