
Proces powszechnych szczepień rozpocznie się w pierwszym kwartale 2021 r. Każdy dostanie e-zaproszenie, które będzie ważne przez 60 dni. Będą one generowane automatycznie w systemie P1, w transzach zgodnych z kolejnością szczepień.
Mniej niż 50 proc. badanych deklaruje, że zamierza się zaszczepić przeciwko COVID-19. Bardziej skłonne do szczepień są osoby czerpiące wiedzę z...
zobacz więcej
KORONAWIRUS – RAPORT
Lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowania na szczepienia. Może to uczynić lekarz z dostępem do aplikacji webowej niezależnie od faktu posiadania umowy z NFZ.
Szczepionka będzie bezpłatna i dostępna w punktach realizujących szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.
Szczepienia w Unii Europejskiej, także w Polsce, rozpoczęły się 27 grudnia. W naszym kraju ten proces podzielony jest na kilka etapów. Na początku, w tzw. etapie „0”, skorzystają ze szczepień pracownicy placówek służby zdrowia, Domów Pomocy Społecznej i personel administracyjny tych jednostek.
Najważniejsi politycy w Polsce w przeciwieństwie do ich odpowiedników m.in. w Stanach Zjednoczonych, Czechach i Słowacji nie zamierzają w pierwszej...
zobacz więcej
Szczepieniami w pierwszym etapie zostaną objęci także żołnierze Wojska Polskiego, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Gminnej i Miejskiej, Straży Pożarnej, pracownicy TOPR oraz GOPR, którzy biorą bezpośredni udział w działaniach przeciwepidemicznych i odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe.
Ośmiu pracownikom domu opieki w Stralsundzie na północy Niemiec omyłkowo podano pięciokrotną dawkę szczepionki przeciw Covid-19. Cztery osoby...
zobacz więcej
W przypadku osób po operacji, jeżeli nie występują objawy choroby z gorączką, można się zaszczepić. Decyzję podejmuje osoba kwalifikująca do szczepienia na podstawie wywiadu i badania.
To kluczowa rzecz dla bezpieczeństwa zdrowotnego naszych obywateli – mówił o szczepieniu przeciw koronawirusowi dyrektor Szpitala Tymczasowego na...
zobacz więcej
Proces umówienia na szczepienie będzie oparty o centralny system e-rejestracji , integrujący indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. W celu umówienia wizyty, pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej infolinii, umówić się elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl), za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.
Skierowanie na szczepienie może wystawić każdy lekarz z dostępem do aplikacji webowej gabinet.gov.pl, niezależnie od umowy z NFZ.
Umówienie się na szczepienie nie będzie wymagało numeru e-skierowania, ponieważ wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych (system e-Rejestracji będzie zintegrowany z systemem P1, co umożliwi automatyczną weryfikację ważności e-skierowania).
Przeciw COVID-19 zaszczepiono już milion Amerykanów – poinformował dyrektor federalnej agencji zdrowia publicznego Robert Redfield. Akcja szczepień...
zobacz więcej
Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. W związku z tym, można zaszczepić się w ciągu całego dnia, niezależnie od posiłków, ale najlepiej, gdy jesteśmy wypoczęci. Także po szczepieniu nie ma zalecenia, aby unikać określonych czynności, np. aktywności fizycznej. Decyzję podejmuje osoba, która została zaszczepiona, kierując się swoim samopoczuciem, stanem zdrowia.
Są dwa cele, które chcemy osiągnąć: powrót do normalności i ochrona ludzi, którzy by umarli. Jak ochronimy te osoby, czyli osoby najstarsze, a...
zobacz więcej
Szczegółowe i aktualne informacje na temat szczepień można uzyskać, dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, dostępną pod numerem tel. 989. Na pytania dotyczące zarówno organizacji szczepień, jak i kwestii związanych z samym podaniem szczepionek, odpowiada 500 konsultantów przez całą dobę. Informacje są udzielane w czterech językach: polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim.
Na szczepienie po 15 stycznia będzie można zapisywać się przez infolinię. Połączenie z infolinią Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 jest bezpłatne.
Numer dla odzwoniących z zagranicy i dla abonentów operatorów nieobsługujących numerów specjalnych: (22) 62 62 989.
Dla zainteresowanych, w dni robocze w godz. 8-16 na stronie gov.pl/szczepimysie będzie dostępny również wideoczat.
Pytania można również przesłać na adres: szczepionki@nfz.gov.pl.