RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Odznaki RPD dla tych, co niosą pomoc dzieciom

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka to polskie odznaczenie resortowe (fot. brpd.gov.pl)
Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka to polskie odznaczenie resortowe (fot. brpd.gov.pl)

Znane są nazwy ich akcji i wiadomo, jak bardzo ich pomoc jest potrzebna. Często jednak oni sami pozostają nieznani. Dlatego Rzecznik Praw Dziecka wręczył Odznaki Honorowe za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka ludziom, którzy poświęcają się dla dobra innych. Odznaczenia otrzymali ks. Tomasz Kancelarczyk, stojący na czele Fundacji Małych Stópek i ksiądz prałat Daniel Adamowicz, dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej.  

„Mają wysoki poziom wiedzy”. Strzelcy wyborowi WOT przeszli ekstremalne szkolenie [GALERIA]

W ciągu dwóch ostatnich tygodni strzelcy wyborowi z 3. Podkarpackiej Brygady OT oraz innych brygad WOT zrealizowali trzeci i ostatni etap szkolenia...

zobacz więcej

– Podziwiam Państwa wytrwałość, wielkie serca i to, że przez cały rok, dzień po dniu, niesiecie pomoc i radość ludziom, którzy najbardziej tego potrzebują, w tym setkom, tysiącom dzieci – podkreślił Mikołaj Pawlak.

Przypomniał niektóre z wyjątkowych działań obu organizacji: – Zbiórki żywności, paczki dla maluszków z rzeczami, dzięki którym będą mogły zdrowo się rozwijać, zbiórki na leczenie i drogie operacje dla chorych dzieci, akcje edukacyjne i na rzecz bezpieczeństwa… Mógłbym wymieniać długo, a i tak nie zdołałbym wspomnieć o wszystkim, co robicie. Dziękuję w imieniu wszystkich dzieci – mówił Rzecznik Praw Dziecka.

Pomogli setkom małych dzieci, samotnych matek i rodzin


„Paczuszka dla Maluszka”, „Bryka dla Smyka” czy „Pielucha dla Malucha” to nazwy tylko niektórych akcji Fundacji Małych Stópek, która pomaga setkom małych dzieci, samotnych matek i rodzin, angażuje się też w działalność na rzecz ochrony życia.

Mająca siedzibę w Szczecinie fundacja, której prezesem jest ks. Tomasz Kancelarczyk, opiekuje się również założonym przez tamtejszy Caritas Oknem Życia, m.in. dostarczając artykuły potrzebne do opieki nad dziećmi, które tam trafią.

CBOS: Koronawirus zmienił hierarchię wartości Polaków

„Wartości w czasach zarazy” – tak nazywało się badanie przeprowadzone przez CBOS na losowo wybranej grupie Polaków. Ankietowani najczęściej...

zobacz więcej

Z kolei Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej ks. prałat Daniel Adamowicz już od 25 lat organizuje pomoc dla potrzebujących i wiele akcji społecznych. Bursy, jadłodajnie, opieka pielęgnacyjna, wypożyczanie sprzętu rehabilitacyjnego, ogniska wychowawcze, środowiskowe domy samopomocy, noclegownie, pomoc materialna, zbiórki żywności, kolonie i wiele, wiele innych działań – dla dzieci i dorosłych, w Polsce i za granicą.

„Jestem widoczny, jestem bezpieczny”


Rzecznik Praw Dziecka miał okazję brać udział w jednej z tych inicjatyw w ośrodku Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku k. Torunia. W ramach trwającej przez kilka dni akcji „Jestem widoczny, jestem bezpieczny” odbyły się lekcje internetowe na temat zasad bezpieczeństwa, w których uczestniczyły szkoły z różnych regionów Polski. A w samym ośrodku setki dzieci brały też udział w zajęciach praktycznych, które prowadzili eksperci m.in. z policji, straży pożarnej, ośrodka ruchu drogowego i sanepidu.

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka  to polskie odznaczenie resortowe, ustanowione 15 lutego 2013 r. rozporządzeniem Prezydenta RP, wręczane przez Rzecznika Praw Dziecka. Jest honorowym wyróżnieniem za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw dziecka.

źródło:
Zobacz więcej