RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosjanie rozpoczęli akcję szczepień przeciwko COVID-19

Pierwsze punkty szczepień zostały otwarte w sobotę w Moskwie (fot. Sergei Karpukhin\TASS via Getty Images)

Szczepienia przeciwko COVID-19 z wykorzystaniem rosyjskiej szczepionki Sputnik V rozpoczęły się w sobotę rano w Moskwie. Szczepienia są darmowe, ale nie ogólnodostępne. Na razie objęto nimi lekarzy, nauczycieli i pracowników miejskich służb socjalnych.

WHO przypomina: Szczepionki nie wyeliminują wirusa

Ostatnie postępy w zakresie szczepionek przeciwko Covid-19 są pozytywne, ale Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) obawia się, że doprowadziło to do...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Pierwsze punkty szczepień w moskiewskich przychodniach zostały otwarte o godz. 8 rano (godz. 6 rano czasu polskiego).

Zapisy online na szczepienia ruszyły w piątek. W ciągu pierwszych pięciu godzin zapisało się 5 tysięcy osób. Na razie szczepienia wykonywane są w 70 punktach; na początku 2021 roku tych punktów ma być 170.

Do szczepienia potrzebne są dokumenty świadczące o tym, że dana osoba ma do niego prawo, np. zaświadczenie z pracy i ubezpieczenie medyczne. To nie wszystkie warunki: zaszczepić się może osoba w wieku od 18-60 lat i bez chorób przewlekłych. Nie mogą się szczepić kobiety w ciąży i matki karmiące.

Procedura szczepienia trwa około godziny. 10 minut zajmą oględziny lekarskie, 15 minut – przygotowanie szczepionki, a 30 minut obserwacja po zaszczepieniu. Sputnik V jest preparatem składającym się z dwóch komponentów. Drugi powinien być podany dwa bądź trzy tygodnie po iniekcji z pierwszym składnikiem.

Pakistańczycy modlili się w meczetach o ochronę przed koronawirusem

Przez Pakistan przechodzi druga fala epidemii, lecz władze nie zamierzają zamykać meczetów. Na wezwanie prezydenta Arifa Alviego w piątek w...

zobacz więcej

Badanie kliniczne jeszcze trwają


Sputnik V, opracowany przez podlegający ministerstwu zdrowia Rosji ośrodek im. Nikołaja Gamalei we współpracy z rosyjskim ministerstwem obrony został zarejestrowany oficjalnie w sierpniu br., jeszcze przed ukończeniem wszystkich badań klinicznych. Badacze z innych krajów krytycznie ocenili ten pośpiech. Wielu rosyjskich lekarzy w ankiecie przeprowadzonej na specjalistycznym serwisie internetowym dla medyków wyraziło brak zaufania do preparatu.

Trzecia faza badań klinicznych z udziałem kilkudziesięciu tysięcy ochotników nadal trwa. Wicemer Moskwy Anastazja Rakowa mówiła, że 1,5 proc. ochotników w Moskwie zachorowało po szczepieniu.

Władze Moskwy zapowiedziały, że w przyszłości kampania szczepień zostanie rozszerzona także na inne grupy zawodowe. Nie wiadomo na razie, kiedy to się stanie. Nie podano również, jakie są zapasy Sputnika V w Moskwie i jaka ilość szczepionek trafi do stolicy w najbliższym czasie.

źródło:

Zobacz więcej