RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Melancholia”: Trwa 21. Festiwal Filmu Niemego

Tegoroczny Festiwal Filmu Niemego odbywa się w formie online (fot. Eugene Robert Richee/John Kobal Foundation/Getty Images)

Filmy z udziałem wielkich gwiazd niemego kina, takich jak: Marlena Dietrich, Gloria Swanson, Rudolph Valentino, Lyda Borelli, Pola Negri i Emil Jannings znalazły się w programie 21. Festiwalu Filmu Niemego w formule online – podał na Twitterze Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF).

Organizatorzy Oscarów nie chcą wirtualnej ceremonii. Ale czy pojawią się aktorzy?

Pandemia COVID-19 postawiła świat kina na głowie. Wpłynęła nie tylko na przesunięcia premier filmów czy wstrzymanie prac na planach, ale też...

zobacz więcej

Jak wyjaśniono, tematem tegorocznej edycji, która zakończy się 6 grudnia, jest melancholia.

Co będzie można zobaczyć ?


„Choć zmianie uległa formuła wydarzenia, to festiwal tak jak w latach ubiegłych bierze pod lupę fenomen kina sprzed przełomu dźwiękowego. Część filmów , na wzór dawnych seansów z początku XX wieku, będzie można zobaczyć wraz z koncertem wykonanym przez artystów reprezentujących różne style muzyczne. Niektóre z produkcji dostępne będą w wersjach z gotową muzyką autorstwa uznanych artystów” – czytamy na stronie PISF-u.

Zwrócono uwagę, że „niektóre z festiwalowych filmów inspirują do zadumy nad miejscem człowieka w świecie, jak np. Marcel L'Herbier w »Człowieku otwartych przestrzeni«”.

„O potędze morskiego żywiołu na własnej skórze przekonuje się główny bohater dramatu »Atlantis« Augusta Bloma. Temat nierównych zmagań z naturą porusza także dokument »The Great White Silence« Herberta G. Pontinga« – napisali organizatorzy festiwalu. Zaznaczono, że „nie zabraknie niemych melodramatów z udziałem wielkich diw kina na czele z Marleną Dietrich, jak w filmie »Kobieta« , za którą się tęskni czy Glorią Swanson w melodramacie »Poza skałami« z Rudolphem Valentino”.

„Władca pierścieni”. Zmiany w obsadzie serialu

Peter Mullan, Benjamin Walker i Lenny Henry – to zaledwie trzy z dwudziestu nowych twarzy, jakie zobaczymy w przygotowywanej przez Amazon Studios...

zobacz więcej

Ponadto w programie festiwalu znalazły się filmy: „Kwiat zła” i „Bestia” Aleksandra Hertza, „jedyne polskie dzieło filmowe z udziałem Poli Negri, które w całości zachowało się do dzisiejszych czasów”.

„Powiew orientu przyniesie widowiskowy »Shiraz«, a nastrojową podróż w czasie zapewni pokaz filmów krótkometrażowych »Sen o starym Krakowie«, zawierający obrazy miasta z początku XX wieku” – napisano na stronie PISF-u.

„Autorskie ujęcie amerykańskiej historii zafunduje widzom Bill Morrison i jego » Dawson City: czas zatrzymany«. Ciekawą opowieść o początkach X muzy snuje także zrealizowany w 2018 r. dokument »Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blache« Pameli B. Green” – czytamy o programie festiwalu.

Filmy będzie można oglądać do 10 grudnia


Festiwal organizują wspólnie Fundacja dla Kina oraz Kino Pod Baranami. Większość filmów pozostanie dostępna dla widzów do 10 grudnia na stronie: www.e-kinopodbaranami.pl.

Wydarzenie współfinansuje PISF.

źródło:

Zobacz więcej