RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pandemia. Wg Tomczyka europejska agencja nie ufa polskim danym. Ona sama temu przeczy

Szef klubu KO ustosunkowywał się do opublikowanej przez ECDS mapy (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

– Dane dotyczące koronawirusa w Polsce przestały być uznawane przez Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) – mówił dziś szef klubu Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk. Jak się okazuje, sytuacja jest spowodowana uruchomieniem niedawno nowej strony poświęconej raportowaniu nowych przypadków. Informację podało polskie Ministerstwo Zdrowia, a potem potwierdziła sama agencja ECDS.

„Tu wszystko ma podłoże polityczne”. Lekarz o krytyce Szpitala Narodowego

– Sprawa jest oczywista. Szpital został stworzony przez rząd i rząd pokazywał, że jest to jego twór i dlatego opozycja robi wszystko, żeby...

zobacz więcej

Szef klubu KO ustosunkowywał się do opublikowanej przez ECDS mapy zakażeń koronawirusem, na której Polskę oznaczono na szaro.

– Dzisiaj Polska jest zaznaczona kolorem szarym, dlatego że europejskie agencje nie wierzą dzisiaj polskiemu rządowi, nie wierzą w dane, które są przekazywane przez polski rząd. Dzisiaj właściwie Polska jest zaznaczona takim samym kolorem jak Białoruś i Rosja, kraje, które są poza Unią Europejską, kraje, z którymi nigdy nie chcielibyśmy być porównywani – mówił na konferencji Tomczyk.

Do sprawy ustosunkowało się Ministerstwo Zdrowia, odpowiadając wyrażającemu podobne wątpliwości Michałowi Rogalskiemu, autorowi bazy danych na temat epidemii w Polsce.

Stanowisko resortu zdrowia


„ECDC przygotowując mapę samodzielnie pozyskuje dane ze źródeł publicznych krajów UE. W ostatnim czasie zmieniliśmy stronę, na której publikujemy dane. Nową stronę wskazaliśmy już ECDC” – czytamy we wpisie na Twitterze MZ.

ECDS: Jesteśmy w bliskim kontakcie z władzami polskimi:


ECDS potwierdziło informacje podane przez resort zdrowia.

„Podczas naszego cotygodniowego zbierania danych do tworzenia map regionalnych, zbiorcze dane dotyczące Covid-19 dla Polski były niedostępne. Rozumiemy, że aktualizacja witryny w zeszłym tygodniu mogła spowodować, że używany wcześniej link był niedostępny. Wpłynęło to również na tworzenie przez ECDC map skoordynowanego podejścia do ograniczenia swobodnego przepływu w celu wsparcia zalecenia Rady, ponieważ dane te tworzą mapy regionalne. Ponieważ nie mogliśmy uzyskać danych w wyznaczonym terminie, PL została zaznaczona na szaro” – podała na Twitterze ECDS.

„Jesteśmy w bliskim kontakcie z władzami polskimi w tej sprawie i wspólnie pracujemy nad szybkim rozwiązaniem tej niefortunnej sytuacji. Znajdzie to odzwierciedlenie w naszych produktach przy najbliższej aktualizacji w przyszłym tygodniu” – dodano.

źródło:
Zobacz więcej