RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier Hiszpanii: Do czerwca zaszczepimy 15-20 mln obywateli

Premier zabrał głos w sprawie szczepień w Hiszpanii (fot. Marcos del Mazo/LightRocket via Getty Images)

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił w piątek, że podległe ministerstwu zdrowia służby zaszczepią przeciwko koronawirusowi do czerwca 2021 r. od 15 do 20 mln obywateli. Zapewnił, że proces ten „zostanie przeprowadzony w sposób sprawiedliwy”.

Koronawirus. Austria podjęła decyzję w sprawie zamknięcia granic

Wprawdzie w Austrii kończy się trzytygodniowy lockdown, to jednak władze wprowadzają nowe obostrzenia, które mają ograniczyć turystykę.

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Podczas piątkowej wizyty w Comillas, w Kantabrii, na północy Hiszpanii, szef centrolewicowego rządu powiedział, że miejsce zamieszkania, nawet odległe od dużych ośrodków miejskich, nie będzie stanowić bariery w dostępie do szczepień.

– Przeprowadzimy je na terenie 13 tys. ośrodków zdrowia w całym kraju – powiedział Sanchez, zapewniając, że szczepienia obywatele otrzymają „tam, gdzie mieszkają”.

Kiedy ruszą szczepienia


Sanchez wskazał, że istnieje możliwość rozpoczęcia ogólnokrajowych szczepień przeciw koronawirusowi już w grudniu 2020 r., ale zastrzegł, że jego gabinet ma w tej kwestii ograniczone pole działania, m.in. czeka na decyzję Europejskiej Agencji Leków.

– Jeśli szczepienia będą możliwe w grudniu, to ruszą w grudniu. Jeśli nie, to rozpoczną się w styczniu; w każdym razie tak szybko, jak to będzie możliwe – dodał premier Hiszpanii. W ocenie Sancheza do grudnia 2021 r. należy spodziewać się, że na rynek trafi szczepionka przeciw koronawirusowi hiszpańskiej produkcji.

źródło:

Zobacz więcej