RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Co z wetem ws. budżetu UE? Jest deklaracja Zjednoczonej Prawicy

Zdaniem polityków PiS Unia Europejska ma inne zmartwienia niż troska o praworządność w Polsce i na Węgrzech (fot. EUTERS/Piroschka Van de Wouw)

Politycy Zjednoczonej Prawicy zapowiedzieli utrzymanie weta do unijnego budżetu na lata 2021-27, jeśli pozostanie w nim powiązanie unijnych środków z zasadą praworządności.

„To pułapka”. Saryusz-Wolski o „kompromisie Gowina”

– To pułapka negocjacyjna, sprzeczna z polskim stanowiskiem – tak europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski skomentował propozycję wicepremiera Jarosława...

zobacz więcej

Wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski z Solidarnej Polski powiedział podczas konferencji prasowej, że „Zjednoczona Prawica na chwilę obecną absolutnie trwa w wecie”.

Dodał, że zmienić to może „wyłącznie wycofanie przez Niemcy draftu rozporządzenia w sprawie praworządności, które jest sprzeczne z traktatem UE”.

Jak mówił, dzisiaj Niemcy blokują Unię, a prezydencja niemiecka chce przyjąć przepisy niezgodne z unijnym prawem. – Dopóki to rozporządzenie będzie w grze, polskie weto potwierdzone przez pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który dał jasny impuls do obrony polskiej suwerenności, będzie bezwzględnie utrzymane – powiedział.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Krajewski mówił, że obowiązkiem polityków PiS-u „jest troska o polską rację stanu, o nasz interes narodowy”.

Przydacz: Chcemy wrócić do ustaleń z lipcowego szczytu UE

Chcemy wrócić do ustaleń z lipcowego szczytu UE; wówczas, po długich i trudnych negocjacjach udało się wypracować odpowiednie konkluzje i...

zobacz więcej

Apelował też, by dać działać rządowi Mateusza Morawieckiego i rządowi Zjednoczonej Prawicy. Zwrócił uwagę, że unijne instytucje powinny dziś skupić się na działaniach dotyczących „rajów podatkowych wokół samej Unii Europejskiej, zamiast wprowadzać pozatraktatowe rozwiązania dotyczące tak zwanej „praworządności".

Dodał, że likwidacja rajów podatkowych byłaby w interesie każdego obywatela państw członkowskich Unii Europejskiej. – Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego, straty, które możemy szacować, to około 170 miliardów euro rocznie – powiedział.

W opinii Krajewskiego Unia Europejska powinna skorzystać z metody uszczelnienia systemu podatkowego, które wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Polska i Węgry nie zgadzają się na powiązanie unijnych środków z zasadą praworządności. Premierzy obu krajów zapowiedzieli zawetowanie budżetu Unii Europejskiej, jeśli prezydencja niemiecka nie zrezygnuje z proponowanego zapisu.

Na 10 i 11 grudnia zaplanowany jest szczyt Rady Europejskiej, na którym przywódcy mają rozmawiać między innymi na temat unijnego budżetu.

źródło:
Zobacz więcej