RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Barbórka, a za rogiem transformacja. Artur Soboń o planach rządu na górnictwo

To najlepszy moment, by pochylić nasze głowy nad ciężką pracą górników – mówi w święto Barbórki Artur Soboń, pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Gość programu „#Jedziemy” wskazał, że jest to sektor zatrudniający wciąż kilkadziesiąt tysięcy osób, który jednak czeka poważna transformacja, na końcu której jest zakończenie wydobycia węgla w Polsce. Jak wyglądają plany rządu?

Dziś Barbórka. „Tradycje w rodzinach górniczych nigdy nie zanikną”

Musiałem chodzić do pracy w święta, soboty, niedziele, sylwestry i na noc. Było tak, jak na służbie w wojsku; mile ten czas wspominam i często do...

zobacz więcej

Dla górnictwa węgla kamiennego kończący się rok był czasem dalszego spadku zapotrzebowania na węgiel, zmniejszonego wydobycia i przychodów oraz narastających strat – spotęgowanych szczególnie pandemią COVID-19.

Ograniczanie węgla w ostatnich 30 latach


Na antenie TVP Info wiceminister Soboń przyznał, że przed tym sektorem gospodarki perspektywy są co najmniej trudne. Stąd – wyjaśnił – wypracowane ze środowiskami górniczymi i stroną społeczną plant jego transformacji.

– Gdybyśmy spojrzeli na sytuację, którą mamy w ostatnich 30 latach, to z 350 tys. pracowników w górnictwie zostało ich 80 tys., z 70 kopalni – zostało 20 – mówił, argumentując, że proces ograniczania produkcji węgla nie jest niczym nowym, a trwa od lat.

Polityka klimatyczna UE


Wskazał też na fakt, że ceny węgla są coraz mniej konkurencyjne w związku z obciążeniem ich prawami do emisji CO2, które związane są z regulacjami i polityką klimatyczną, którą dzisiaj realizujemy w Unii Europejskiej.

– Proces zmniejszania popytu i ograniczania produkcji jest zjawiskiem, które musimy wziąć pod uwagę realizując politykę państwa. Stąd ten pomysł, wypracowany ze stroną społeczną, aby ta transformacja przebiegała w taki uzgodniony, planowy sposób, aby wypracować formę pomocy publicznej i działać wspólnie – powiedział gość TVP Info. Przypomniał deklaracje rządu, że już w przyszłym roku umowa społeczna ma zostać notyfikowana z Komisją Europejską.

Prezydent i premier złożyli górnikom życzenia z okazji Barbórki

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki przekazali życzenia górnikom z okazji Barbórki. Film z życzeniami prezydenta i list premiera...

zobacz więcej

– Umówiliśmy się, że do końca 2049 roku w Polsce wyjedzie ostatnia tona węgla – dodał.

Ostatnią kluczową kwestią w procesie transformacji jest plan dla energetyki. Zakłada on rozwijanie energetyki opartej na innych źródłach energii, takich jak energetyka wiatrowa na morzu i lądzie, jak fotowoltaika czy inwestycje w bloki gazowe.

„Na końcu chodzi o bezpieczeństwo energetyczne”


– Chcemy wyłączyć z naszych spółek elektroenergetycznych aktywa wytwórcze oparte na węglu w odrębny podmiot, który – można powiedzieć – szedłby swoją drogą, a pozostałe aktywa, nazwijmy je zielonymi, mogłyby mieć finansowanie, rozwijać się i zapewniać Polsce dywersyfikację naszych możliwości zasilania – wyjaśnił Soboń.

Pełnomocnik rządu podkreślił, że „na końcu chodzi o to, abyśmy mieli stabilne dostawy prądu, abyśmy byli bezpieczni energetycznie, a nasza energia była konkurencyjna cenowo”.

źródło:
Zobacz więcej