RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Soros: obejdźcie weto Polski i Węgier. Premier Słowenii: Trzymaj się z dala

George Soros przedstawił kontrowersyjną propozycję  (fot. Olivier Hoslet / EPA / Pool/Anadolu Agency/Getty Images)
George Soros przedstawił kontrowersyjną propozycję (fot. Olivier Hoslet / EPA / Pool/Anadolu Agency/Getty Images)

Według kontrowersyjnego finansisty George'a Sorosa najlepszą radą na obejście weta Polski i Węgier jest wyemitowanie przez UE obligacji wieczystych. Pożyczony w ten sposób przez Unię od światowej finansjery kapitał nigdy nie podlegałby spłacie, należne byłyby za to roczne odsetki - wieczyście. Na taką propozycję zareagował premier Słowenii Janez Janša stwierdzając, że doprowadziłoby to do zniszczenia UE. „Trzymaj się z dala od Europy” – napisał na Twitterze.

Miliony od Sorosa. Fundacja Batorego opublikowała sprawozdanie

70 proc. zagranicznego wsparcia dla Fundacji Batorego pochodzi od instytucji związanych z George'em Sorosem, miliarderem znanym z promowania...

zobacz więcej

– Po zawetowaniu przez Węgry i Polskę budżetu Unii Europejskiej i funduszu naprawczego COVID-19 argumenty za emisją obligacji wieczystych nigdy nie były mocniejsze – przekonuje na łamach Project Syndicate George Soros. Dodaje, że choć obecnie UE nie może tego zrobić, to „wiele jej państw członkowskich może i powinno”.

Wyjaśnia także, dlaczego uważa, że UE jest podzielona. Według Sorosa chodzi o weto Polski i Węgier, a także postawę Austrii, Danii, Finlandii, Holandii i Szwecji, które są bardziej zainteresowane „oszczędzaniem pieniędzy niż wkładem w dobro wspólne”.

Wieczne zadłużenie


Soros przekonuje, że należy pomyśleć o emisji obligacji wieczystych, kupowanych przez podmioty, które będą istnieć w przyszłości. „Tak było w przypadku Wielkiej Brytanii w XVIII wieku i Stanów Zjednoczonych w XIX wieku” – czytamy. Warto jednak przypomnieć, że istotą obligacji wieczystych jest wieloletnia zależność od dawcy kapitału, który nigdy nie podlega spłacie. Spłacane są jedynie roczne odsetki. Być może z tego względu na propozycję George'a Sorosa zareagował premier Słowenii Janez Janša, który napisał, że doprowadziłaby ona do zniszczenia wspólnoty europejskiej. „Trzymaj się z dala od Europy, proszę” – napisał na Twitterze premier Słowenii.

źródło:
Zobacz więcej