RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Adolf Hitler wygrał wybory w dawnej niemieckiej kolonii

Polityk został przewodniczącym rady zarządzającej regionem (fot. Christian Ender/Getty Images)

Adolf Hitler Uunona wygrał wybory samorządowe w Namibii, zostając miejscowym radnym. W rozmowie z niemieckim dziennikiem „Bild” polityk zapewnia, że jego celem nie jest władza nad światem.

Zbrodnie w niemieckich koloniach. Apel o zakończenie badań nad szczątkami

Na przełomie XIX i XX w. Niemcy dopuścili się licznych zbrodni na terenie swoich afrykańskich kolonii. Działacze Berlińskiego Stowarzyszenia...

zobacz więcej

Adolf Hitler Uunona wygrał pod koniec listopada wybory w Oshanie, uzyskując 85 proc. głosów. Został przewodniczącym rady zarządzającej tym regionem.

Nietypowe imiona w niektórych państwach Afryki to pozostałość po epoce kolonialnej – przy nadawaniu imion swoim dzieciom rodzice opierali się niekiedy na znanych europejskich nazwiskach. Jak przypomina „Bild”, w Namibii, która była dawniej kolonią niemiecką, wciąż żyje mniejszość niemieckojęzyczna, a niektóre nazwy są inspirowane tym językiem.

Uunona przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że jego ojciec nie wiedział prawdopodobnie, kim był Adolf Hitler. – Kiedy byłem dzieckiem, to były to dla mnie normalne imiona. Dopiero gdy dorastałem, zdałem sobie sprawę, że ten człowiek chciał przejąć władzę nad całym światem – powiedział.

Zbrodnie w niemieckiej kolonii


Namibia była niemiecką kolonią do 1915 r., gdy podczas I wojny światowej znalazła się pod okupacją Związku Południowej Afryki (ZPA). W 1920 r. kraj został terytorium mandatowym Ligi Narodów i przeszedł pod administrację ZPA.

Niemieccy osadnicy próbowali brutalnie podporządkować sobie ludność tego regionu, przez co dochodziło do powstań. Wszystkie były krwawo tłumione przez kolonialistów. W latach 1904-1907 Niemcy dokonali masakry afrykańskich ludów Herero i Namaqua. Szacuje się, że wymordowali wówczas ok. 80 proc. populacji Herero i ok.50-60 proc. populacji Namaqua, co historycy nazywają obecnie „zapomnianym ludobójstwem” oraz „pierwszym ludobójstwem XX w.”.

źródło:
Zobacz więcej