RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wybór RPO. „Moglibyśmy rozważyć kompromisowego kandydata z Senatu”

Fogiel zaznaczył, że jego PiS ma potencjalne kandydatury na urząd RPO (fot. PAP/Rafał Guz)

Gdyby z kręgów senackich pojawił się kandydat na RPO, który gwarantuje właściwe sprawowanie tego urzędu i nieupolitycznianie go, to pewnie bylibyśmy skłonni rozważyć taką kandydaturę – powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, pytany o „kompromisowego kandydata” na tę funkcję.

Natarczywość Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz połączona z tanimi umizgami do opozycji

Do tej pory kandydatka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, Zuzanna Rudzińska - Bluszcz była odrzucana kilkakrotnie przez sejmową komisję ze...

zobacz więcej

– Musi pojawić się kandydat, który uzyska poparcie zarówno Sejmu, jak i Senatu. Jestem głęboko przekonany, że dzisiejsza sytuacja polityczna wygląda niestety tak, że jakikolwiek kandydat zgłoszony przez PiS nie uzyska poparcia w Senacie – ocenił Fogiel w środę w TVP1.

9 września upłynęła pięcioletnia kadencja Adama Bodnara; zgodnie z ustawą pełni funkcję do czasu powołania następcy. Po upływie kadencji Bodnara w Sejmie dwukrotnie przeprowadzano procedurę wyboru nowego RPO. Za każdym razem zgłoszenia dokonywały tylko kluby opozycji, a kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz ciesząca się poparciem ponad tysiąca organizacji pozarządowych. Jej kandydatury nie popierali posłowie klubu PiS i dwukrotnie w głosowaniu  nie zyskała ona wymaganego poparcia. 

Wybór nowego RPO a działania Senatu


Jak zaznaczył Fogiel, jego ugrupowanie ma potencjalne kandydatury na ten urząd. – Nie wykluczamy, że w toku prac nad wyborem nowego RPO będziemy je zgłaszać (...). Prawdopodobnie będziemy prędzej czy później zgłaszać swojego kandydata. Zobaczymy, jaka będzie reakcja Senatu – dodał.

– Równocześnie ta sama inicjatywa i odpowiedzialność za sprawy państwowe powinna pojawić się po drugiej stronie sceny politycznej, tej, która dysponuje większością blokującą (w Senacie – red.). Bo w tym wypadku ten blokujący ma dość sporą władzę nad tym, kto zostanie, a kto nie zostanie rzecznikiem – powiedział Fogiel.

Rozprawa o RPO odwołana. Trybunał Konstytucyjny informuje o przyczynie

Ze względu na chorobę jednego z sędziów odwołana została wtorkowa rozprawa dotycząca przepisu o pełnieniu obowiązków przez Rzecznika Praw...

zobacz więcej

Fogiel pytany, czy spodziewa się, że Senat zaproponuje osobę, która będzie kompromisowym kandydatem, odpowiedział, że „gdyby do czegoś takiego doszło i z kręgów senackich pojawił się kandydat, który gwarantuje właściwe sprawowanie tego urzędu, nieupolitycznianie go i nietraktowanie jako ideologicznego narzędzia do wprowadzania np. rewolucji obyczajowej w Polsce, to pewnie bylibyśmy skłonni rozważyć taką kandydaturę”.

– My staramy się cały czas rozmawiać, czy to w Sejmie, czy w Senacie. Sytuacja w Izbie Wyższej rzeczywiście przez chwilę wydawała się być niestabilna, przynajmniej tak wynikało z wypowiedzi polityków opozycyjnych (...), trudno na razie cokolwiek przesądzać, czy wróżyć z fusów – mówił Fogiel.

Powołanie Rzecznika Praw Obywatelskich


Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na stanowisko rzecznika inną osobę. We wrześniu grupa posłów PiS skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisu ustawy o RPO dotyczącego pełnienia obowiązków przez dotychczasowego Rzecznika po upływie jego kadencji, do czasu powołania jego następcy. Zdaniem wnioskodawców, taki przepis jest niezgodny z konstytucją. Trybunał ma się zająć wnioskiem 12 stycznia.

źródło:
Zobacz więcej