RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Parlamentarzyści z 18 krajów apelują ws. uciekinierów z Hongkongu

Zatrzymani brali udział w trwających od ponad roku antyrządowych demonstracjach (fot. Billy H.C. Kwok/Bloomberg via Getty Images)

Ponad 150 parlamentarzystów z 18 krajów wezwało władze Hongkongu do sprawiedliwego traktowania 12 osób złapanych na morzu w trakcie próby ucieczki na Tajwan.

Żołnierz z nożem na gardle dziecka. Chiny: Australijczycy źle to odczytali

Australijscy politycy źle odczytali grafikę przedstawiającą żołnierza z nożem przystawionym do gardła afgańskiego chłopca – twierdzi ambasada Chin...

zobacz więcej

Do zatrzymania doszło 26 sierpnia. Uciekinierzy brali wcześniej udział w trwających ponad rok antyrządowych demonstracjach. Ich pierwotnym zarzewiem były plany nowelizacji prawa ekstradycyjnego, ale z czasem przerodziły się w większy ruch protestu przeciwko administracji Hongkongu i rosnącej kontroli Pekinu nad tym terytorium.

W zeszłym tygodniu chińskie władze poinformowały, że osobom tym, z których najmłodsza ma 16 lat, postawiono zarzut próby nielegalnego przekroczenia granicy, za co grozi nawet siedem lat więzienia. Zatrzymani przebywają obecnie na terytorium Chin kontynentalnych.

Nie mają kontaktu z prawnikami


W swoim apelu parlamentarzyści zwrócili się do szefowej administracji Hongkongu Carrie Lam. „Pani obowiązkiem, jako przywódcy Hongkongu, jest zapewnienie zatrzymanym osobom sprawiedliwego traktowania. Wzywamy do przewiezienia zatrzymanych do Hongkongu tak, aby tam mogli skorzystać z pomocy prawnej, w tym adwokatów, a także zobaczyć się ze swoimi bliskimi” – napisali w liście.

Grupy zajmujące się walką o prawa człowieka wyrażają zaniepokojenie warunkami, w jakich przebywają zatrzymani, a także tym, że są pozbawieni kontaktu z prawnikami i bliskimi.

źródło:

Zobacz więcej