RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nadciąga siarczysty mróz. IMGW wydaje alerty

Duży spadek temperatury (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

IMGW wydał alerty pierwszego stopnia przed siarczystym mrozem. Ostrzeżenia obowiązywać będą dzisiejszej nocy w kilku powiatach. Spodziewa się, że temperatura spadnie nawet do -16 stopni.

Jaka czeka nas zima? Informuje IMGW i pokazuje eksperyment „wirującego pióropusza” [WIDEO]

Zima będzie stosunkowo ciepła z krótkotrwałymi opadami śniegu, twierdzą synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w opublikowanej dziś...

zobacz więcej

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, alerty pierwszego stopnia związane z silnym mrozem dotyczą kilku powiatów na południu kraju.

Dzisiejszej nocy największy mróz będzie w powiatach w województwie małopolskim: tatrzańskim, nowotarskim i nowosądeckim (bez miasta Nowy Sącz) oraz w województwie podkarpackim – bieszczadzkim i leskim. „W obu przypadkach mróz do -16°C” – podaje Instytut.

Na stronie IMGW czytamy, że prawdopodobieństwo wystąpienia tak silnego mrozu to około 80 proc. Wystąpi też wiatr, który spotęguje odczuwalną temperaturę. Powieje do 15 km/h.

Ze względu na wahania temperatury i mieszane opady istnieje duże ryzyko oblodzenia dróg i nawierzchni.

Jak prognozuje IMGW, przedzimowa aura utrzyma się w przyszłym tygodniu być może aż do Mikołajek. „Cały czas warunki sprzyjać będą występowaniu opadów śniegu, możliwe więc, że miejscami przez kilka dni utrzyma się niewielka pokrywa śnieżna” – czytamy.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

IMGW przypomina o przestrzeganiu wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia oraz o dostosowaniu swoich planów do warunków pogodowych.

Przeczytaj też o tym, czy mróz zabije koronawirusa.

źródło:
Zobacz więcej