RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Żołnierz z nożem na gardle dziecka. Chiny: Australijczycy źle to odczytali

Sporną grafikę opublikował na Twitterze rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian (fot. Kyodo News via Getty Images)

Australijscy politycy źle odczytali grafikę przedstawiającą żołnierza z nożem przystawionym do gardła afgańskiego chłopca – twierdzi ambasada Chin w tym kraju. Grafikę opublikował na Twitterze rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian. Spór o jego wpis to kolejna odsłona narastającego konfliktu dyplomatycznego, politycznego i handlowego między Pekinem a Canberrą.

Zarzut za zarzutem. Chiny w ogniu koronaoskarżeń

Chiny są coraz bardziej krytykowane za swoją postawę wobec pandemii koronawirusa. Komunistyczne władze w Pekinie dwoją się i troją, by oddalić od...

zobacz więcej

Premier Australii Scott Morrison zwołał konferencję prasową, by potępić wpis Zhao. Określił go jako „naprawdę odrażający”. Władze Australii podkreślają, że towarzysząca wpisowi grafika nie jest prawdziwą fotografią.

Wpis nadal jest dostępny na profilu twitterowym Zhao. Nacjonalistyczny chiński tabloid „Global Times” przeprowadził wywiad z autorem grafiki.

„Gniew i ryk niektórych australijskich polityków i mediów jest niczym więcej jak błędnym odczytaniem i przesadną reakcją na tweet pana Zhao” – napisała w oświadczeniu chińska ambasada w Canberze.

Placówka dyplomatyczna potwierdziła, że do australijskiego MSZ wezwano w poniedziałek ambasadora Cheng Jingye i przekazano mu protest w sprawie grafiki. Cheng „odrzucił nieuzasadnione oskarżenia jako całkowicie niemożliwe do zaakceptowania” – dodano.

Skąd się wziął koronawirus? Kolejny kraj żąda międzynarodowego śledztwa

Australijskie władze domagają się międzynarodowego śledztwa, które jednoznacznie potwierdziłoby źródło pochodzenia koronawirusa. Premier Australii...

zobacz więcej

Według chińskiej ambasady władze Australii chcą „pobudzić krajowy nacjonalizm” i „przenieść uwagę opinii publicznej ze strasznych okrucieństw popełnionych przez niektórych australijskich żołnierzy”.

W swoim tweecie opatrzonym sporną grafiką Zhao napisał: „(Jesteśmy) zszokowani mordem afgańskich cywilów i więźniów dokonanym przez australijskich żołnierzy. Zdecydowanie potępiamy takie czyny i wzywamy do pociągnięcia ich do odpowiedzialności”.

Z opublikowanego w połowie listopada raportu z dochodzenia wynika, że 25 żołnierzy australijskich sił specjalnych zabiło 39 nieuzbrojonych osób w Afganistanie w latach 2005-16. Dowódca australijskiej armii gen. Angus John Campbell oświadczył, że wszystkich tych zabójstw dokonano z premedytacją, nie w sytuacji bojowej.

Ofiarami byli więźniowie, lokalni rolnicy i inne osoby zatrzymane przez australijskich żołnierzy.

źródło:
Zobacz więcej