
Szczyt Unii Europejskiej będzie miał kluczowe znaczenie dla ustalenia, czy uda się znaleźć rozwiązanie, które pozwoli na uchwalenie budżetu i funduszu odbudowy pomimo zastrzeżeń Polski i Węgier – oświadczyła w poniedziałek kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Około 15 minut trwała podczas wideokonferencji szefów państw i rządów dyskusja na temat wieloletniego budżetu i mechanizmu praworządności. Poza...
zobacz więcej
– Mam nadzieję – a przynajmniej staramy się – że uda się znaleźć rozwiązanie, że będzie to bardzo ważny sygnał – mówiła Merkel odczas spotkania online z parlamentarzystami europejskimi.
– Niestety nie mogę zgłosić, że misja została zakończona, mimo że chciałbym to zrobić – oznajmiła niemiecka kanclerz. – W dniach 10 i 11 grudnia mamy bardzo ważny szczyt i mamy nadzieję, że podejmiemy dobrą decyzję – dodała.
Liderzy unijni nie rozstrzygnęli na szczycie problemu blokady prac nad wieloletnim budżetem i funduszem odbudowy. Poza kanclerz Niemiec i szefem...
zobacz więcej
– Chcę jasno powiedzieć, że nieprawdą jest, iż pomysł warunkowości został wprowadzony tylnymi drzwiami – powiedziała.
Podczas spotkania z europejskimi parlamentarzystami Merkel poruszyła także inne aspekty gospodarcze, zwłaszcza w odniesieniu do Chin. Podkreśliła, że Europa musi bronić swoich wartości w stosunkach z tym krajem, ale biorąc pod uwagę populację Chin i ich znaczenie gospodarcze, zawsze musi istnieć kompromis między wartościami UE a jej interesami.
W nocy z poniedziałku na wtorek w Brukseli zakończył się trwający od piątkowego poranka szczyt unijny ws. budżetu UE i funduszu odbudowy. „Mamy...
zobacz więcej
Merkel taką samą opinię wyraziła w zeszłym tygodniu zauważając, że kraje alpejskie powinny zamknąć ośrodki narciarskie, ale osiągnięcie porozumienia z sąsiednią Austrią w tej kwestii jest bardzo trudne.
Agencja Reutera przypomina, że podczas pierwszej fali epidemii koronawirusa na początku roku wielu Niemców zostało zakażonych w austriackim ośrodku narciarskim Ischgl.
Merkel mówiła także o zniecierpliwieniu niektórych członków Wspólnoty w sprawie uregulowania przyszłych stosunków z Wielką Brytanią. Zaznaczyła, że czasu na osiągnięcie porozumienia jest już bardzo mało, a ewentualne niepowodzenie w tej sprawie byłoby złym sygnałem.