RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Argentyna: ogólnokrajowa manifestacja na rzecz życia

Demonstrantom udzielił poparcia Kościół katolicki i denominacje protestanckie (fot. Reuters/Matias Baglietto)
Demonstrantom udzielił poparcia Kościół katolicki i denominacje protestanckie (fot. Reuters/Matias Baglietto)

W Argentynie dziesiątki tysięcy osób wzięło udział w ogólnokrajowej manifestacji na rzecz życia. Manifestanci dali wyraz sprzeciwu wobec ewentualnej legalizacji aborcji. Inicjatywa miała poparcie argentyńskiego episkopatu, wsparły ją także przedstawiciele denominacji protestanckich.

Anglia. Zawieszona za działalność pro-life polska studentka została przeproszona

Julia Rynkiewicz, polska studentka położnictwa z Uniwersytetu w Nottingham, która została zawieszona przez uczelnię za działalność pro-life, na...

zobacz więcej

Największa grupa manifestantów zgromadziła się w Buenos Aires przed budynkiem Kongresu Narodowego. Ten w przyszłym tygodniu prawdopodobnie zacznie debatę nad zapisami w prawie dotyczącymi aborcji. Obrońcy życia odmówili różaniec i zawierzyli nienarodzonych opiece Matki Bożej.

Protestujący w całym kraju nosili transparenty z napisami „Ocal oba życia” czy „Marsz dla nienarodzonych”. – Wydarzenia mają charakter spontaniczny – powiedział dyrektor Chrześcijańskiego Związku Kościołów Ewangelickich Argentyny Jorge Gomez.

Argentyński parlament dotychczas ośmiokrotnie zajmował się składanymi wnioskami dotyczącymi legalizacji aborcji. Po raz ostatni doszło do tego w 2018 roku. Ustawę poparła Izba Deputowanych, ale odrzucił ją Senat. Zgodnie z ustawą, która została przyjęta pierwotnie w 1920 roku, w Argentynie aborcję można przeprowadzić w przypadkach zagrożenia życia matki oraz poczęcia dziecka w wyniku gwałtu.

W ostatnich dniach papież Franciszek przypomniał o znaczeniu ochrony życia, odnosząc się w ten sposób do debaty toczonej w jego ojczyźnie. Podziękował argentyńskim kobietom za to, że walczą o ochronę nienarodzonych. W liście przesłanym deputowanej Victorii Morales Gorleri papież wyraził podziw dla zaangażowania obrończyń życia i zachęcił, by nadal szły tą drogą.

„Kraj jest dumny z takich kobiet jak wy” – napisał Franciszek w odręcznym liście, podkreślając, że podejście do aborcji nie jest przede wszystkim kwestią religijną. Napisał, że to problem etyki ludzkiej, poprzedzający jakiekolwiek wyznanie. Z tego właśnie powodu, jak pisze, trzeba odpowiedzieć sobie na dwa pytania: „czy aby rozwiązać jakiś problem, słuszne jest niszczenie czyjegoś życia lub wynajmowanie płatnego mordercy?”.

źródło:
Zobacz więcej