RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wino owocowe przyszłością polskiej branży

Dolnośląscy winiarze doskonale wiedzą, jak robić dobre gronowe wina, ale nowością jest sztuka wyrobu win owocowych. U stóp Ślęży rozpościerają się dwie winnice, dwoje właścicieli i dwa biznesy oraz zdecydowanie różniące się od siebie wina.

Czerwone wino może pomóc kosmonautom

Będący składnikiem czerwonego wina resweratrol może pomóc badaczom Marsa zachować siłę mięśni – informuje pismo „Frontiers in Physiology”.

zobacz więcej

– Na Dolnym Śląsku jesteśmy chyba jedynymi winnicami, które produkują jednocześnie wina gronowe i owocowe – powiedział TVP INFO Przemysław Demków z winnicy Celtica.

– Wina owocowe to jest tak naprawdę polska tradycja z czasów, kiedy nie było win gronowych. Wszyscy robili wina z owoców i to najczęściej z ciemnych: porzeczki, wiśnie, aronie. My spróbowaliśmy z porzeczki, jagody kamczackiej i okazuje się, że te wina doskonale sobie radzą – dodała Jadwiga Boińska z winnicy „Wino spod Ślęży”.

– Jest kilka krajów Unii, które to prawo do nazywania wina owocowego winem sobie wywalczyły, m.in. właśnie jest to Polska – podsumował Demków.

Zobacz także: Składnik czerwonego wina pomaga się odstresować. Pojawi się w lekach na depresję?

źródło:
Zobacz więcej