RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Saryusz-Wolski: Karty rozgrywające są w ręku Polski i Węgier

– Druga strona powoli zaczyna rozumieć, że karty rozgrywające są tym razem w ręku Polski i Węgier – powiedział w „Gościu Wiadomości” eurodeputowany PiS Jacek Saryusz-Wolski, komentując wspólną deklarację premierów Polski i Węgier w sprawie budżetu UE.

Jest wspólne oświadczenie premierów Polski i Węgier

Premier Mateusz Morawiecki i premier Węgier Viktor Orban we wspólnym oświadczeniu podtrzymali swoje stanowisko w sprawie budżetu Unii Europejskiej...

zobacz więcej

Premier Mateusz Morawiecki i premier Węgier Viktor Orban we wspólnym oświadczeniu podtrzymali swoje stanowisko w sprawie budżetu Unii Europejskiej na kolejnych siedem lat. „Nasze stanowisko jest niezmienne od początku negocjacji dotyczących propozycji budżetu, przedstawionych w 2018 roku” – napisano w oświadczeniu podpisanym w czwartek w Budapeszcie.

– To jest kapitalna deklaracja, ponieważ wyznacza parametry sytuacji na dzisiaj. To oznacza pewność weta i argumentację, która stoi za tym wetem. W zasadzie jasne jest, że nie będzie tego pakietu, który przewidziała prezydencja portugalska – powiedział Jacek Saryusz-Wolski.

Gra na rozbicie jedności polsko-węgierskiej


Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych ocenił, że wspólna deklaracja „potwierdza wszystko, co było powiedziane i upewnia jeśli chodzi o strategię negocjacyjną”. – I potwierdza, że oba kraje będą działać łącznie – wskazał Guzy. Saryusz–Wolski ocenił, że do dzisiaj była prowadzona gra na rozbicie jedności polsko-węgierskiej. By przedstawić Polskę i Węgry, jako tych, którzy niszczą porozumienie budżetowe. Jego zdaniem ta deklaracja odwraca tę sytuację i wskazuje winnego. Eurodeputowany PiS przypomniał, że będący dziś w Lizbonie minister spraw europejskich Francji w swoim komunikacie po rozmowach „nawet nie zająknął się na temat budżetu”. – Druga strona powoli rozumie, że karty rozgrywające są tym razem w ręku Polski i Węgier – wskazał Saryusz-Wolski.

źródło:
Zobacz więcej