RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie aborcji w Polsce

Parlament Europejski w czwartkowym głosowaniu przyjął rezolucję dotyczącą „faktycznego zakazu prawa do aborcji w Polsce”. Została ona przygotowana przez pięć grup politycznych: Europejską Partię Ludową, Socjalistów i Demokratów, Odnowić Europę, Zielonych i GUE. Inicjatorem rezolucji był Robert Biedroń.

Europosłowie PO poprą rezolucję przeciwko Polsce ws. aborcji

W PE odbyła się debata dotycząca aborcji w Polsce. Europosłowie grup EPL, Odnowić Europę, socjalistów i Zielonych krytykowali polskie władze,...

zobacz więcej

455 europosłów poprało rezolucję, 145 było przeciw, a 71 wstrzymało się od głosu.

PE w rezolucji „zdecydowanie potępił” orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące aborcji w Polsce, uważając, że „orzeczenie to zagraża zdrowiu i życiu kobiet”.

Zdaniem europosłów, „ograniczenie lub zakazanie prawa do aborcji w żaden sposób nie eliminuje aborcji, a jedynie spycha ją do podziemia, prowadząc do wzrostu liczby nielegalnych, niebezpiecznych, tajnych i zagrażających życiu aborcji”.

PE zaapelował, aby wykonywanie aborcji nie było objęte Kodeksem karnym, ponieważ odstrasza to lekarzy, którzy powstrzymują się od ich dokonywania z obawy przed sankcjami karnymi.

Przy pustej sali, bez kompetencji traktatowych. Brukselska debata o aborcji w Polsce

Kompetencje Unii Europejskiej określają traktaty, kwestia aborcji do nich nie należy – mówiła w Parlamencie Europejskim deputowana Prawa i...

zobacz więcej

Rezolucja głosi, że „nieuzasadnione przekroczenie ograniczeń w dostępie do aborcji, wynikające ze wspomnianego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, nie chroni przyrodzonej i niezbywalnej godności kobiet, gdyż narusza Kartę Praw Podstawowych, orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, liczne konwencje międzynarodowe, których Polska jest sygnatariuszem, a także Konstytucję RP”.

W PE odbyła się debata dotycząca aborcji w Polsce. Andrzej Halicki (PO/EPL) zadeklarował w imieniu swojej grupy poparcie rezolucji. – Jesteśmy za przyjęciem tej rezolucji, podpisujemy się pod nią, tak jak większość PE. Słyszymy ten dramatyczny krzyk polskich kobiet – mówił. Swój sprzeciw wobec rezolucji wyraziły europosłanki PiS.

źródło:

Zobacz więcej