RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nawet posłanka PO broni wiceministra. Medialna burza ws. stoków narciarskich

Jagna Marczułajtis zabiera głos ws. Andrzeja Guta-Mostowego (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Od kilku dni politycy PO atakują wiceministra Andrzeja Guta-Mostowego. Zarzucają mu, że ma udziały w spółce prowadzącej ośrodek narciarski, więc pewnie sam lobbował, aby ta branża pozostała otwarta. – Jest to osoba bardzo kompetentna – powiedziała z kolei Jagna Marczułajtis (PO) i zaznaczyła, że nie ma wątpliwości, co do uczciwości polityka Zjednoczonej Prawicy. Wiceministra broni też m.in. 20 organizacji branżowych z Polskiej Rady Turystyki i nie tylko.

Saryusz-Wolski pokazuje wykresy i obala mit opozycji. Kto najwięcej zyskuje w UE?

– Najwięcej na członkostwie w UE zyskują najbogatsi – podkreśla w rozmowie z portalem tvp.info europoseł Jacek Saryusz-Wolski. Polityk cytuje...

zobacz więcej

Mimo wstępnych deklaracji o planowanym zamknięciu stoków, minister rozwoju Jarosław Gowin zapowiedział, iż ostatecznie branża będzie jednak otwarta.

Portal wp.pl szybko wychwycił, że w negocjacjach z sektorem narciarskim uczestniczył m.in. wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy, który ma udziały w spółce prowadzącej ośrodek narciarski.

  Zobacz także: Jest decyzja ws. stoków

– Ta patologia już przestała nas dziwić – mówił Jan Grabiec z PO. Wraz z innymi kolegami z partii przekonywał, że politycy Zjednoczonej Prawicy u władzy załatwiają wyłącznie własne interesy.

Marczułajtis broni polityka Porozumienia

Rozmowy o odmrażaniu gospodarki

zobacz więcej

– To, że pan Andrzej Gut-Mostowy jest przedsiębiorcą i biznesmenem, to wiadomo od dawna, a przynajmniej mi i wszystkim posłom od nas z klubu, bo był naszym posłem przez wiele lat – podkreśliła teraz w rozmowie z wp.pl Jagna Marczułajtis, posłanka PO z Małopolski.

Dodała, że Gut-Mostowy działał także jako przewodniczący stałej podkomisji do spraw turystyki w Sejmie i prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej. – Od wielu lat zajmuje się turystyką i można powiedzieć, że jest w tym temacie ekspertem – przekonywała.

Posłanka Platformy Obywatelskiej zaznaczyła, że chciałaby, aby premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Gowin słuchali rad Andrzeja Guta-Mostowego. – Bo na pewno jest to osoba bardzo kompetentna – oceniła.

Andrzej Gut-Mostowy (fot. arch. PAP/Grzegorz Momot)

Dziennikarz: Piekło zamarza

„Musiała rodzić w maseczce!”. Posłanka zapowiada interwencję

Fundacja Rodzić Po Ludzku i posłanka PiS Anna Maria Siarkowska nagłaśniają problem dotyczący porodów. Okazuje się, że wciąż wielu kobietom nakazuje...

zobacz więcej

Pozytywne opinie o polityku Zjednoczonej Prawicy (Gut–Mostowy to były działacz PO, a obecnie Porozumienia) zaskoczyły prowadzącego rozmowę dziennikarza, który w pewnym momencie powiedział: „Chyba piekło zamarza, kiedy posłanka Koalicji Obywatelskiej tak komplementuje kogoś z drugiej strony politycznej barykady.”

– Ja znam Andrzeja Guta-Mostowego bardzo długo i jest to osoba bardzo wyważona – argumentowała rozmówczyni. – Jeżeli chodzi o branżę turystyczną, to on się na tym zna – mówiła Jagna Marczułajtis.

Oceniła, że wielu polityków PiS idzie do polityki dla pieniędzy, ale Gut-Mostowy działa wyłącznie z pasji.

– Ja nie sądzę, żeby on był w stanie lobbować. Poza tym, gdyby faktycznie był tak skuteczny w lobbingu, który mu zarzucano, to myślę, że hotele byłyby dzisiaj otwarte i nie byłoby tej całej rozmowy – oświadczyła posłanka PO.

Polska Rada Turystyki broni wiceministra

„100 dni solidarności” Morawieckiego. „Nikogo nie zostawimy bez wsparcia”

Odpowiedzialność, solidarność, stabilizacja przyświecały nam w pracy nad planem „100 dni solidarności w walce z COVID”; przedsiębiorcom, którzy...

zobacz więcej

Oświadczenie z poparciem dla Andrzeja Guta-Mostowego wystosowały także organizacje z branży turystycznej. W piśmie skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego dwadzieścia podmiotów przekonywało, że wiceminister został niesłusznie zaatakowany przez media i część polityków.

„Minister Gut-Mostowy został zaatakowany w ostatnich dniach przez media w niezrozumiały i nierzetelny sposób. Osobę, która zawsze przedstawiała się jako przedsiębiorca turystyczny, działająca wiele lat w branży, którą znamy od kilkudziesięciu lat jako hotelarza i biznesmena związanego ze swoim regionem oskarża się o to, że jest za bardzo związany z turystyką” – napisano.

  Zobacz także -> Tarcza 2.0 może objąć więcej branż

„Praktycznie na każdym naszym spotkaniu minister podkreślał, że właśnie dlatego doskonale rozumie problemy naszej branży, bo przez wiele lat był jej częścią. W niespotykanej i nieopisanie trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się nasza branża w ostatnim roku, właśnie doświadczenie ministra pozwoliło nam na znalezienie szybkiej drogi wspólnego porozumienia i działania. Niniejszym chcemy przekazać nasze poparcie dla ministra Andrzeja Guta-Mostowego” – podkreśliła Polska Rada Turystyki.

Wcześniej podobnie wypowiedzieli się również prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski oraz przewodniczący Rady Polskiej Organizacji Turystycznej Andrzej Kindler.

„Liczymy na to, że nieuzasadnione ataki medialne ustąpią i dalej będziemy mogli współpracować z panem ministrem w temacie dalszego ratowania polskiej turystyki. Nie wyobrażamy sobie sytuacji branży w najbliższych tygodniach bez osobistego zaangażowania pana ministra, jego wiedzy, kompetencji, otwartości i gotowości do dialogu" – zaznaczyli.

źródło:
Zobacz więcej