RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wstawił się za Nergalem i Margot, ale za Janem Pawłem II już nie. Internauci krytykują decyzje księdza

Postawę duchownego krytykują internauci (fot. PAP/jacek Bednarczyk)

Ks. Adam Boniecki zapowiedział na łamach „Tygodnika Powszechnego”, że nie podpisze listu w obronie św. Jana Pawła II, któremu środowiska lewicowe zarzucają tuszowanie pedofilii. Kult papieża z Polski miał być, zdaniem duchownego, „maską hipokryzji władzy i Kościoła, wzajemnie zblatowanych w przyziemnych interesach”. W przeszłości ks. Boniecki wstawiał się za muzykiem Nergalem, który podarł Biblię, czy aktywistą LGBT „Margotem”. Postawę duchownego krytykują internauci.

Boniecki i Schudrich chcą „być z bitym”, dlatego wsparli... bijącego Michała Sz.

Kilkanaście osób poręczyło za aktywistę LGBT Michała Sz. „Margot”, który przedstawia się jako Małgorzata. Znaleźli się wśród nich m.in. emerytowany...

zobacz więcej

Ks. Adam Boniecki zapowiedział na łamach „Tygodnika Powszechnego”, że nie podpisze listu w obronie Jana Pawła II. Chodzi o reakcję na oskarżenia wysuwane pod adresem świętego, dotyczące rzekomego udziału w tuszowaniu pedofilii.

„Kiedy już zaczął być wszechobecnym wcieleniem wiary w Boga, wcieleniem Kościoła, ojczyzny i wszelkiej mądrości, kiedy już został odczłowieczony, stał się zjawą bliższą swoim pokracznym pomnikom niż realnemu sobie. Dla polskiego katolicyzmu stał się oczywistym dowodem wyjątkowości, wielkości i narodowego wybraństwa. Dla wielu Polaków, szczególnie młodych, przytłoczonych wszechobecnym i czczym »janiepawleniem«, jego kult w takiej postaci był coraz bardziej nie do wytrzymania. Był maską hipokryzji władzy i Kościoła, wzajemnie zblatowanych w przyziemnych interesach” – napisał duchowny.

„Nie podpiszę listu w obronie Jana Pawła II i nie będę walczył o nazwy ulic, co zaś do pomników, to ich niegdysiejszy wysyp musiał się źle skończyć. Janowi Pawłowi II teraz nie obrona jest potrzebna, ale pełna prawda. Mitowi może ona nie dorówna, ale już nie będzie trzeba papieża bronić” – dodał.

„Margot” na demonstracji w stolicy. Kolejny atak lewicowego aktywisty [WIDEO]

Kolejny atak lewicowego aktywisty Michała Sz. ps. Margot. W trakcie manifestacji w centrum Warszawy mężczyzna za cel obrał stojący samochód....

zobacz więcej

Wcześniej ks. Boniecki powoływał się na Jana Pawła II


Sprawa oburzyła wielu komentatorów. Część zwraca uwagę, że ks. Boniecki wielokrotnie powoływał się na autorytet Jana Pawła II.

„W autolaurce na stronie swojego tygodnika ks. Boniecki porównuje się do Jana Pawła II i pisze, że »był mu bardzo bliski«. Na JP2 zbudował całą swoją karierę i status, a teraz, 15 lat po jego śmierci - wypiera się go, bo taka moda i oczekiwanie. Tchórz” – napisał szef portalu tvp.info Samuel Pereira. Rzeczywiście, w biogramie ks. Bonieckiego na stronie tygodnika znajdziemy liczne wzmianki o Janie Pawle II. „Podobnie jak Jan Paweł II, doceniał znaczenie społecznych środków przekazu w ewangelizacji. Osoba i myśl Jana Pawła II była i jest mu bardzo bliska. Poświęcił Ojcu Świętemu kilka publikacji, m.in. Kalendarium życia Karola Wojtyły czy rozmowy o encyklikach – Zrozumieć papieża” – czytamy. Użytkownicy Twittera sytuację nazywają „wymownym gestem w stronę papieża”. „Ks. Boniecki, który niedawno podpisał list w obronie Margota i apel o szacunek wobec niego, powiedział że nie podpisze listu w obronie Jana Pawła II z apelem o uczciwość i prawdę. To ja wysiadam” – czytamy w innym wpisie.

„Ks. Boniecki o świętym Janie Pawle II: »Nie podpiszę listu w jego obronie«. Duchowny, który broni Nergala, mężczyznę o pseudonimie Margot, twierdzi, że to dla prawdy. Piłat też coś o prawdzie mówił” – napisał ks. Daniel Wachowiak.

Poręczenie za „Margota”


Zaledwie trzy miesiące temu ks. Boniecki poręczył za aktywistę LGBT Michała Sz. – przedstawiającego się jako Małgorzata Sz. „Margot”. Mężczyzna miał brać udział w demolowaniu furgonetki Fundacji Pro – Prawo do Życia i napadzie na działacza pro-life. Tak wynika z nagrań, o których było głośno przez wiele dni.

W połowie lipca, zgodnie z decyzją sądu, wobec Sz. zastosowano policyjny dozór i poręczenie w kwocie 7 tys. zł. 7 sierpnia sąd uwzględnił zażalenie prokuratora i zastosował wobec niego dwumiesięczny areszt tymczasowy. Michał Sz. został doprowadzony do aresztu śledczego.

Nergal oskarżony o obscenę. Znieważył krucyfiks

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście wniosła akt oskarżenia przeciwko Adamowi D. ps. „Nergal” w związku ze znieważeniem przez muzyka krucyfiksu....

zobacz więcej

Za „Margotem” wstawiły się wówczas środowiska lewicowe. Dołączył do nich ks. Boniecki.

Ks. Boniecki i sympatia do Nergala


Wcześniej duchowny wziął w obronę Adama Darskiego, znanego jako Nergal – wokalistę zespołu Behemot, gloryfikującego satanizm. W trakcie jednego z koncertów Nergal podarł Pismo Święte.

Do sprawy odnosił się ks. Boniecki w rozmowie z TOK FM. – Jeżeli ktoś podarł Biblię, kawałki rzucał publiczności i mówił: „Jedzcie to gó**o” – to mi to przeszkadza (...) Przeszkadza mi zachowanie niekulturalne, które szarga rzeczy święte – mówił, dodając jednocześnie: „Facet przebrany w straszliwą maskę, w dymach, w straszliwej muzyce, w metalu, jest postacią z jasełek, a nie szatanem, o którym mówi Ewangelia. Szatan to poważna sprawa”. Duchowny mówił dalej, że działalność Nergala jest nieporównywalna z tym, co głoszą niektóre zespoły hiphopowe i tym, co robią kibice.

– Tam są działania okropnej nienawiści. Przy tym Nergal jest przedszkolaczkiem – mówił.

W 2012 r. w mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie ks. Bonieckiego z Nergalem. „W drodze na Targi Książki do Krakowa spotkałem... ks. Bonieckiego! Jak się okazało, cel naszej podróży jest ten sam. Sprezentowałem mu »Spowiedź heretyka« i uścisnąłem rękę... Zaskoczył mnie, prosząc o dedykację” – pisał wtedy Negral na Facebooku. „Ks. Adam Boniecki stanął w mojej obronie w niejednej debacie publicznej, narażając się tym samym hierarchom kościelnym. Szacunek i sympatia ponad podziałami? Jestem na TAK” – dodał.

źródło:
Zobacz więcej