RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Burza po wpisie Gasiuk-Pihowicz. „Widzą Polskę jako kolonię Niemiec lub Holandii” [WIDEO]

Kamila Gasiuk-Pihowicz sugeruje, że Holandia miała prawo grozić zawetowaniem budżetu UE, a Polska nie może. „Holandia płaci, więc wymaga” – napisała posłanka KO. – Postawa pani poseł i całej rozkrzyczanej, rozklekotanej opozycji pokazuje, że bardzo chętnie wiedzieliby nas jako którąś z kolonii tych państw, które zakładały wspólnoty europejskie. Na przykład Niemiec czy Holandii. My się na to nie zgadzamy. Porównania posłanki KO pokazują, że występuje u niej duży deficyt wiedzy, jeśli chodzi o politykę międzynarodową i integrację europejską – powiedział tvp.info poseł PiS Jan Mosiński.

Wpis posłanki KO hitem na Twitterze. Politycy myśleli, że to głupi żart

Kamila Gasiuk-Pihowicz jest z wykształcenia prawnikiem. Jako posłanka Koalicji Obywatelskiej zasiada w sejmowych komisjach: ustawodawczej oraz...

zobacz więcej

„Porównywanie groźby weta Holandii do groźby polskiego weta to żart. Holandia płaci, więc wymaga. Nasz kraj z unijnej kasy więcej bierze niż dokłada - więc weto to nie jest zajmowanie stanowiska negocjacyjnego, ale strzał we własne kolano” – napisała na Twitterze posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz. Tym samym odniosła się do argumentów, że nie tylko Węgry i Polska korzystają z prawa do weta. W lipcu użyciem weta groził premier Holandii.

Poseł Dobromir Sośnierz z Konfederacji: Gasiuk-Pihowicz wypowiada się jak agent wpływu


– Posłanka Gasiuk-Pihowicz wypowiada się jak typowy agent wpływu państw Europy Zachodniej w Polsce. Mówi to, co czasami chcieliby powiedzieć, ale im nie wypada. Mamy się słuchać, bo jesteśmy klientem. Pytanie, czy na pewno chcemy takiej roli i czy na dłuższą metę nam się to opłaca. Te państwa to nie idioci. Niemcy, Holendrzy i inne kraje Zachodu, które inwestują w Unię Europejską, są płatnikami netto, czyli więcej wpłacają do budżetu Unii Europejskiej niż z niego wyciągają, wiedzą co robią. Ta inwestycja zwraca im się na wiele różnych sposobów – przekonywał poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz.

Poseł Andrzej Szejna z Lewicy: Holandia ma prawo wiedzieć, że jej pieniądze są wydawane zgodnie z praworządnością


– Holandia, która wpłaca do budżetu unijnego więcej niż wiele innych krajów i ma prawo wiedzieć, że pieniądze, które podatnicy holenderscy przekazują do budżetu Unii, są wydatkowane zgodnie z prawem, praworządnością – bronił argumentacji Gasiuk-Pihowicz poseł Lewicy Andrzej Szejna. Przypomnieliśmy parlamentarzyście, że Polska jest szóstym krajem pod względem wysokości składki do UE. Poza tym Holendrzy na funkcjonowaniu jednolitego rynku zyskują rocznie 84 mld euro, co daje 9,46 proc. dochodu narodowego brutto. Tym samym Holandia oferująca swoje produkty i usługi między innymi w Polsce należy obok Niemiec do największych beneficjentów Unii Europejskiej.

– Polska wpłaca składkę, ale z tego budżetu uzyskuje więcej niż do niego wpłaca. Korzyści ze wspólnego rynku dotyczą wszystkich krajów Unii Europejskiej. Tak samo Polska korzysta z rynku niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego, holenderskiego, bułgarskiego, czeskiego. To naczynia połączone, nie można mówić, że ktoś korzysta więcej, a ktoś mniej – stwierdził Szejna.

Saryusz-Wolski pokazuje wykresy i obala mit opozycji. Kto najwięcej zyskuje w UE?

– Najwięcej na członkostwie w UE zyskują najbogatsi – podkreśla w rozmowie z portalem tvp.info europoseł Jacek Saryusz-Wolski. Polityk cytuje...

zobacz więcej

Poseł Norbert Kaczmarczyk z PiS: Opozycja chce, żebyśmy byli państwem poddanym


– Mówienie, że polskie weto jest mniej ważne niż holenderskie weto pokazuje, jaki stosunek ma Koalicja Obywatelska i opozycja do Polski i Polaków na arenie międzynarodowej. Koalicja Obywatelska chciałaby, żebyśmy byli państwem poddanym, przedmiotowym, a Zjednoczona Prawica chce, żeby Polska była państwem podmiotowym w Unii Europejskiej – przekonywał poseł PiS Norbert Kaczmarczyk.

Poseł Paweł Zalewski z KO: Holandia jest przede wszystkim krajem praworządnym


– Holandia jest przede wszystkim krajem praworządnym. Nikt nie zarzuca Holandii, że łamie prawo, że sędziowie stracili niezawisłość. Kiedyś, jak nie było Unii Europejskiej, mieliśmy relacje gospodarcze oparte na umowach o wzajemnej ochronie inwestycji. Wówczas tworzony był specjalny system na przykład dla inwestycji holenderskich w Polsce, czy polskich w Holandii. Unia Europejska to zniosła, stworzyła wspólny rynek, oparty na zaufaniu. Doprowadziła do tego, że podmioty gospodarcze będą traktowane niezależnie od tego, jak chce rząd w Hadze czy w Warszawie. Warunkiem tego jest niezawisłe sądownictwo. Ponieważ rząd PiS podjął 5 lat temu działania, aby zniszczyć niezawisłość polskich sądów, pojawiły się zarzuty i pytania, czy można ufać polskim sądom – ocenił poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Zalewski.

Poseł Tomasz Rzymkowski z PiS: To polscy żołnierze wyzwalali Holandię


Czy Holandii rzeczywiście wolno więcej na forum UE? – To jest absolutna bzdura i egzemplifikacja kompleksu poseł Gasiuk-Pihowicz, która czuje się chyba zakompleksioną posłanką z zapyziałego kraju. Tak ona chyba postrzega rzeczywistość. Nie jest dumna ze swojej ojczyzny, ze swojej tożsamości. Przypomnę, że to polska dywizja generała Maczka wyzwoliła Holandię. To polscy skoczkowie spadochronowi z dywizji generała Sosabowskiego próbowali wyzwolić Holandię, kiedy w Warszawie trwało powstanie. Polski żołnierz stacjonujący poza krajem nie walczył z okupantem na polskiej ziemi, tylko wyzwalał Holandię – argumentował poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

źródło:
Zobacz więcej