RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ostatni przemysłowy producent zapałek w Polsce zostanie zlikwidowany

Decyzję podjęto w związku malejącym popytem na zapałki oraz trudnościami związanymi z pandemią (fot. Shutterstock/Massima)

Ostatni przemysłowy producent zapałek w kraju, PCC Consumer Products Czechowice, zostanie zlikwidowany. Spółka poinformowała, że zadecydowali o tym akcjonariusze podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia.

Sytuacja na rynku pracy podczas pandemii. Przedstawiono dane

Planowane zwolnienia grupowe w październiku były większe niż we wrześniu, jednak ich skala potwierdza dobrą, jak na lockdown, sytuację na rynku...

zobacz więcej

Przyczyny likwidacji


„Decyzję podjęto w związku z trudną sytuacją ekonomiczną zakładu spowodowaną malejącym popytem na zapałki i trudnościami związanymi z epidemią COVID-19. Proces likwidacji potrwa kilka miesięcy, a w jego trakcie zostaną spełnione wszystkie zobowiązania wobec pracowników i kontrahentów likwidowanego zakładu” – podano w lakonicznym komunikacie.

To ostatni przemysłowy producent w Polsce


Kiedy decyzja wejdzie w życie, przestanie istnieć ostatni przemysłowy producent zapałek w Polsce. Wcześniej zostały zamknięte fabryki w Gdańsku, Sianowie, Bystrzycy i Częstochowie.

Czechowicka fabryka zapałek zaczęła produkcję 100 lat temu. Była jednym z największych w Europie producentów. Eksportowała także poza Stary Kontynent. W latach 2000 jej zdolności produkcyjne sięgały 650 mln szt. pudełek zapałek standardowych oraz ok. 30 mln szt. pudełek reklamowych i galanterii zapałczanej.

Latem 2011 r. warszawska spółka PCC Consumer Products odkupiła 85 proc. akcji fabryki od Skarbu Państwa.

źródło:

Zobacz więcej