RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

„Praworządność”. Premier przywołuje słowa byłego szefa portugalskiego MSZ

Jest ciekawy głos byłego szefa MSZ Portugalii, który zastanawia się: a co, jeśli to i nas dotknie?. Myślę, że taka refleksja coraz głębiej toczy się w wielu krajach członkowskich – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Odniósł się w ten sposób do próby powiązania wypłat z funduszy unijnych z tzw. praworządnością.

Premier: 35 mld zł rządowej pomocy dla firm. Rusza tarcza PFR 2.0

Państwo polskie nie zostawiło samych sobie przedsiębiorców i pracowników podczas kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa – przekonywał na...

zobacz więcej

Portas ostrzega


Portal tvp.info poinformował w czwartek o stanowisku byłego szefa portugalskiej dyplomacji ws. tzw. praworządności, o którą toczy się spór w Brukseli.

Paulo Portas, który szefował portugalskim MSZ w latach 2011-13, odnosił się m.in. do weta Polski i Węgier ws. nowego budżetu unijnego.

– Zdaniem Warszawy i Budapesztu, i jest to uprawniony pogląd, działania, które odbywają się w Parlamencie Europejskim, są wynikiem starań ich politycznych oponentów, którzy używają instytucji unijnych, żeby uruchomić korzystne dla siebie procesy – stwierdził.

– Próba ominięcia Polski i Węgier może zrodzić obawy innych: do diabła, a jeśli pewnego dnia stanie się to z moim krajem i ja stracę moje prawo głosu, a jak się nie zgodzę, to będą dalej procedować beze mnie? – zastanawiał się dyplomata.

Zobacz też: Budżet UE wbrew kompromisowi? Premier Słowenii: Będzie to koniec Unii Europejskiej

„A co jeśli zrobią to samo z moim krajem?”. B. szef MSZ Portugalii ze zrozumieniem o Polsce i Węgrzech

– Zdaniem Warszawy i Budapesztu, i jest to uprawniony pogląd, działania, które odbywają się w Parlamencie Europejskim, są wynikiem starań ich...

zobacz więcej

Premier o nastrojach w UE


Do jego słów odniósł się na konferencji prasowej szef rządu Mateusz Morawiecki. Jak oznajmił, stanowisko Portasa jest „ciekawe” i może dotyczyć też nastrojów w innych państwach Wspólnoty.

– Myślę, że ta refleksja coraz głębiej przenika do analiz, do dyskusji w wielu krajach członkowskich, bo my walczymy wbrew propagandzie o spójność i jedność UE. Walczymy o to, żeby za pięć czy siedem lat Włochy czy Hiszpania itd. nie zostały zaatakowane, ponieważ w Brukseli komuś się nie spodoba, że wdrażane są takie a nie inne reformy – mówił Morawiecki.

Polityk zaznaczył, że Unia Europejska jest silna wtedy, kiedy jest Europą ojczyzn”. – My będziemy silniejsi, kiedy w takiej UE w dobrym dialogu będziemy prowadzili nasze działania gospodarcze, społeczne i polityczne – zaznaczył.

źródło:
Zobacz więcej