RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

PiS: Uchwała Senatu nie wzmacnia pozycji Polski, ale nie należy przeceniać jej roli

Senator KO przyznał, że opozycja ma nadzieję wpłynąć w ten sposób na przebieg negocjacji w UE (fot. PAP/Piotr Nowak)

– Sytuacja, gdy izby polskiego parlamentu nie mówią jednym głosem, nie wzmacnia pozycji negocjacyjnej polskiego rządu; nie przeceniam jednak roli uchwały Senatu – ocenił senator PiS Marek Pęk. Przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej stwierdził, że opozycja „ma nadzieję, że uchwała zmieni sposób myślenia PiS i wpłynie na negocjacje”.

„Kolejny przejaw alternatywnej polityki Senatu”. Uchwała ws. budżetu UE

Senat przyjął uchwałę autorstwa Koalicji Obywatelskiej, która wzywa rząd do przyjęcia wynegocjowanego projektu budżetu Unii Europejskiej. Uchwałę...

zobacz więcej

W środę Senat przyjął uchwałę wzywającą Radę Ministrów do przyjęcia wynegocjowanego projektu budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-27. W głosowaniu wzięło udział 97 senatorów. Uchwałę poparło 49 senatorów, 48 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS) zapytany, jak przyjęcie uchwały przez Senat wpłynie na pozycję negocjacyjną premiera Mateusza Morawieckiego w Brukseli, odparł, że „sytuacja, w której izby polskiego parlamentu nie mówią jednym głosem, nie wzmacnia pozycji negocjacyjnej polskiego rządu”.

– Jednak nie przeceniam politycznej roli tej uchwały, bo patrząc na polski porządek konstytucyjny kluczowa politycznie jest tu uchwała Sejmu – powiedział Pęk.

Demagogiczna wizja Senatu


Sejm jest tą izbą parlamentu, która z jednej strony kontroluje, rozlicza rząd z jego działań, z drugiej strony wyznaczać rządowi kierunki działania i wspiera jego mandat. To się stało w uchwale sejmowej. W uchwale senackiej mamy zupełnie inną, nieprawdziwą zresztą, bardzo demagogiczną wizję całej tej sytuacji – ocenił wicemarszałek Senatu.

Według niego „domeną działalności Senatu w tej kadencji jest prowadzenie zupełnie odrębnej polityki informacyjnej oraz uzurpowanie sobie uprawnień, których Senat de facto nie posiada”. – Senat ma bardzo ograniczone kompetencje do samodzielnej działalności politycznej, szczególnie w obszarze polityki zagranicznej – przypomniał polityk.

Budżet UE. Dziś spotkanie premierów Polski i Węgier

W Budapeszcie odbędzie się w czwartek spotkanie premierów Polski Mateusza Morawieckiego i Węgier Viktora Orbana. Ma ono na celu ustalenie wspólnego...

zobacz więcej

Pęk dodał, że związku z uchwałą Senatu „oczywiście ci, którzy będą próbowali Polskę krytykować, będą podnosić na arenie międzynarodowej ten argument, że Senat wypowiedział się inaczej, czyli że jest dwugłos polityczny w Polsce”.

Z kolei nadzieję, że „rząd PiS pójdzie po rozum do głowy i przestanie grozić wetem” wyraził senator koalicji Obywatelskiej, sprawozdawca projektu uchwały, Marcin Bosacki.

Chcemy tą uchwałą dać jasny sygnał zarówno współobywatelom, jak i narodom, które współtworzą Unią Europejską, że jest część Polaków – uważamy, że w tej sprawie jest to zdecydowana większość – która inaczej niż rząd PiS definiują polską rację stanu i interes narodowy – powiedział senator KO. Oskarżył on PiS, że „chce, by Polska była na marginesie UE albo nawet poza nim”.

Senacka uchwała sygnałem dla zagranicy


Według opublikowanego tydzień wcześniej sondażu 57 proc. Polaków popierało weto, a niespełna 20 proc. było mu przeciwne.

Bosacki przyznał, że senacka uchwała jest również sygnałem dla zagranicy.

– Mamy nadzieję, że uchwała zmieni zarówno sposób myślenia PiS, jak i wpłynie na negocjacje. Uważamy, że taki sygnał zostanie zauważony zarówno przez obywateli Rzeczpospolitej, jak i przez naszych partnerów na zewnątrz – podkreślił Bosacki.

„Polityczna kontrola nad wymiarem sprawiedliwości, Niemcy są świetnym przykładem”

– Niemcy są świetnym przykładem kontroli politycznej nad wymiarem sprawiedliwości, to jest normalne w demokracji – ocenił wicemarszałek Senatu...

zobacz więcej

W uchwale „Senat Rzeczypospolitej Polskiej wzywa rząd do poszanowania interesu narodowego i wycofania się ze sprzecznej z polską racją stanu groźby wetowania budżetu Unii Europejskiej”. Wyraża także obawę, że „weto, którego użycie rząd PiS zapowiada, godzi w interesy gospodarcze, polityczne i strategiczne Polski”.

Zdaniem senatorów weto grozi „opóźnieniem, ograniczeniem lub nawet wstrzymaniem wypłaty setek miliardów złotych ze środków europejskich dla Polski” a „rząd PiS grozi obywatelom Polski i Unii Europejskiej zabraniem tych funduszy tylko dlatego, by nadal łamać zasady praworządności, kontynuować atak na niezależne sądy”.

W ubiegłym tygodniu w Sejmie głosami posłów PiS i pięciu posłów związanych z Kukiz'15, przyjęta została uchwała „wspierająca działania Rady Ministrów w zakresie negocjacji budżetowych w Unii Europejskiej”.


W uchwale tej m.in. wezwano „rządy wszystkich państw członkowskich UE oraz organy Wspólnoty do powrotu do rozmów i osiągnięcia porozumienia zgodnego z unijnymi traktatami oraz konkluzjami lipcowego posiedzenia Rady Europejskiej”.

źródło:

Zobacz więcej