
Rezolucja Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego usiłuje podważyć sowieckie sprawstwo zbrodni katyńskiej – ocenił Aleksandr Gurjanow z rosyjskiego stowarzyszenia Memoriał, które bada zbrodnie sowieckie. We wspomnianej rezolucji poddano w wątpliwość m.in. zasadność umieszczenia tablic upamiętniających zamordowanych polskich oficerów z obozu w Ostaszkowie.
Podczas konferencji Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego (RWIO) padły wypowiedzi dążące do zakłamania faktów związanych ze zbrodnią...
zobacz więcej
– Uchwała Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego (RWIO) jest bardzo pokrętna. Z jednej strony usiłuje się w niej podważyć sprawstwo sowieckie zbrodni katyńskiej. Z drugiej starannie unika się w niej sformułowania o odpowiedzialności nazistowskich Niemiec – ocenił Gurjanow, który jest koordynatorem programu polskiego w stowarzyszeniu Memoriał, badające zbrodnie sowieckiego totalitaryzmu.
Gurjanow od lat zajmuje się badaniem zbrodni katyńskiej; jest redaktorem dwóch rosyjskich „ksiąg pamięci”, poświęconych jej ofiarom: „Zabici w Katyniu” i trzytomowej „Zabici w Kalininie, pochowani w Miednoje”.
Liczba rozstrzelanych Polaków w 1940 r. może być o prawie 4 tys. większa, niż się uważa – stwierdził Andrij Amons, były ukraiński prokurator...
zobacz więcej
W oświadczeniu zwrócono uwagę na fakt, że w czasie konferencji uczestniczący w niej deputowany do Dumy Państwowej Aleksiej Czepa zapowiedział, że jest gotowy do wystąpienia z inicjatywą w sprawie anulowania uchwały Dumy, mówiącej o odpowiedzialności za zbrodnię ZSRR, która została ogłoszona 26 listopada 2010 r.
W uchwale tej „nie tylko potępiono Zbrodnię Katyńską, ale także wskazano, iż została ona dokonana na rozkaz Józefa Stalina i innych radzieckich przywódców” – przypomniała ambasada RP.
Tymczasem uczestnicy konferencji pod egidą RWIO mówili o politycznym charakterze tego dokumentu – zauważyła polska placówka.
Aleksandr Gurianow wskazał, że „rezolucja RWIO sugeruje, jakoby wcześniejsza uchwała Dumy wpisywała się w kampanię propagandy, która nakłada na ZSRR odpowiedzialność za przyczynienie się do wybuchu II wojny światowej”.
Katyń pozostaje symbolem, bez którego nie można zrozumieć historii Polski; przekazujmy młodemu pokoleniu Polaków etos ofiar zbrodni katyńskiej i...
zobacz więcej
Gurjanow przypomniał, że to właśnie RWIO było m.in. autorem nowej ekspozycji w kompleksie memorialnym w Katyniu. – Nie polegała ona negowaniu sprawstwa sowieckiego, ale zrównoważeniu zagłady Polaków ze śmiercią czerwonoarmistów w polskiej niewoli w latach 1920-21 – wskazał historyk.
Jak mówi, obecna ekspozycja w Katyniu „relatywizuje” zbrodnię katyńską i przedstawia Polskę jako kraj tradycyjnie wrogi ZSRS, zaś zagładę polskich oficerów przedstawia „niejako jako zemstę”. – Takie jest stanowisko RWIO i znalazło ono odbicie w rezolucji konferencji – mówił Gurjanow.
– RWIO stawia sobie za cel przekonanie społeczeństwa, że ZSRR był decydującą siłą, która przesądziła o klęsce nazizmu i niedopuszczenie do uświadomienia, że ZSRR miał swój udział w odpowiedzialności za rozpętanie II wojny światowej – zaznaczył rozmówca.
Badacz wskazał również, że w działania RWIO angażują się m.in. struktury państwowe szczebla regionalnego w obwodzie twerskim (dawnym kalinińskim). W Twerze zdemontowano m.in. umieszczone na siedzibie dawnego NKWD tablice mówiące o zbrodni katyńskiej. W regionie tym odbywają się konferencje negatorów zbrodni katyńskiej.
Uczestnicy konferencji RWIO podawali w wątpliwość zasadność dalszego umiejscowienia tablic we wskazanym wyżej miejscu twierdząc, że uznano, że nie ma ku temu przesłanek prawnych i historycznych.