RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Meksyk. Aresztowanie lidera kartelu ociepliło stosunki z USA

W Meksyku toczy się wojna z kartelami (fot. Pixabay)

Meksyk schwytał przywódcę gangu podejrzanego o zamordowanie dziewięciu kobiet i dzieci w listopadzie 2019 r. Waszyngton uznał aresztowanie za zwycięstwo dwustronnej współpracy służb specjalnych.

Masakra mormońskiej rodziny. Szef kartelu zatrzymany

To może być przełom w śledztwie dotyczącym zamordowania trzech mormońskich matek i szóstki dzieci. Meksykańskie służby zatrzymały domniemanego...

zobacz więcej

W biały dzień, 4 listopada 2019 r. nieznani mordercy z karteli narkotykowych zastrzelili trzy kobiety i sześcioro dzieci z rodzin pochodzenia mormońskiego w granicznym stanie Sonora, w północnej części Meksyku, wywołując falę oburzenie w Meksyku i Stanach Zjednoczonych.

Po masakrze prezydent USA Trump wezwał Stany Zjednoczone i Meksyk do „wojny” z kartelami i ostrzegł, że będzie je traktował jako grupy terrorystyczne. Później wycofał się z tej groźby.

W poniedziałek siły bezpieczeństwa zatrzymały Roberto Gonzaleza w północnym stanie Chihuahua, wraz z dwoma innymi domniemanymi członkami organizacji przestępczej La Linea – poinformowało w środę biuro prokuratora generalnego Meksyku.

Intelektualny architekt


Prokurator oskarżał Gonzaleza o to, że był „intelektualnym architektem” masakry. – Wciąż jest tak wiele do wyjaśnienia, co się wydarzyło, ale przynajmniej te aresztowania są postępem w tej sprawie – powiedział Adrian LeBaron, który stracił córkę i troje wnucząt podczas ataku.

Aresztowania podejrzanych o dokonanie zbrodni nastąpiły po okresie eskalacji dwustronnych napięć związanych ze schwytaniem meksykańskiego byłego ministra obrony Salvadora Cienfuegosa w Los Angeles. Wieloletnie śledztwo i sprawa przeciwko generałowi podejrzanemu o handel narkotykami i zabójstwa zostały zakończone w ubiegłym tygodniu niespodziewaną decyzją o jego zwolnieniu, która według amerykańskich prokuratorów była konieczna dla zapewnienia dwustronnej współpracy w zakresie bezpieczeństwa. Ambasador USA w Meksyku Christopher Landau pogratulował meksykańskim siłom bezpieczeństwa nowych aresztowań. „Doskonała współpraca między władzami w obu krajach. Będzie sprawiedliwość!” – napisał na Twitterze.

Agencja Reutera poinformowała w ubiegłym tygodniu, że Meksyk zobowiązał się do aresztowania przywódcy kartelu w ramach umowy o zniesienie zarzutów handlu narkotykami przeciwko Cienfuegosowi. Władze Meksyku i Biały Dom – wskazano – zaprzeczyły jej istnieniu.

źródło:

Zobacz więcej