RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Francja. W miejscu kultu może przebywać do 30 osób

Wierni będą mogli ponownie brać udział w nabożeństwach od 28 listopada (fot. PAP/EPA/YOAN VALAT)

Francuskie władze ustaliły, że od soboty w dobie pandemii koronawirusa maksymalnie 30 osób może przebywać w trakcie nabożeństwa w miejscach kultu religijnego. Decyzja wywołała „rozczarowanie” biskupów katolickich oraz przedstawicieli protestantów i muzułmanów we Francji. Biskupi katoliccy np. chcą dostosowania limitu do wielkości kościoła.

Koronawirus. Francja kopiuje polską strategię

Wobec spadku liczby zakażeń koronawirusem Francja złagodzi obostrzenia. Plan wyjścia z lockdownu przedstawi we wtorek prezydent Emmanuel Macron....

zobacz więcej

Prezydent Emmanuel Macron ogłosił we wtorek wieczorem w telewizyjnym orędziu do narodu, że wierni będą mogli ponownie brać udział w nabożeństwach od 28 listopada, ale w miejscu kultu może przebywać maksymalnie 30 osób.

Ostateczne decyzje mogą zmienić się w czwartek 


Decyzja władz wywołała „rozczarowanie” i „zdziwienie” wśród biskupów katolickich, którzy chcą, aby limit dostosowany był do wielkości budynku kościoła.

Konferencja Episkopatu Francji poinformowała, że po rozmowie telefonicznej biskupa Erica de Moulins-Beauforta z prezydentem Macronem ostateczne decyzje odnośnie liczby wiernych uczestniczących w ceremoniach religijnych ogłoszone zostaną w czwartek.

Nie dwie, a trzy niedziele handlowe w grudniu. Kiedy wypadają?

Aż trzy niedziele handlowe w grudniu przewiduje projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem,...

zobacz więcej

Protestancka Federacja Francji (FPF) także poinformowała, że limit 30 osób nie jest zadowalający. Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego (CFCM) również uznała ograniczenie do 30 osób za „zbyt restrykcyjne”, podkreślając, że wolałaby „zasadę jednej osoby na 4 m kwadratowe”.

Rzecznik rządu Gabriel Attal bronił limitów i „jasnych zasad” dla miejsc kultu zaproponowanych przez rząd. – Nie zamierzamy wysyłać ludzi na pomiar metrów kwadratowych w kościele – stwierdził Attal w radiu Europe 1.

Sklepy otwarte w każdą niedzielę aż do Bożego Narodzenia  


Francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire poinformował w radiu France Inter, że zostaną  otworzone sklepy w każdą niedzielę aż do Bożego Narodzenia. Zamknięte od 30 października sklepy z artykułami inne niż żywnościowe będą otwierane już od 28 listopada.

źródło:
Zobacz więcej