RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

PFN ma dodatkowe środki na walkę z pandemią. Wesprze też Polaków na Kresach

Przedstawiciele fundacji poinformowali o skutkach działań w walce z koronawirusem (fot. PAP/Leszek Szymański)

Niewykorzystane pieniądze Polskiej Fundacji Narodowej trafiają na najpotrzebniejsze działania związane z przeciwdziałaniem koronawirusowi – powiedział prezes Fundacji Marcin Zarzecki. PFN wsparła też stowarzyszenia wysyłające świąteczne paczki Polakom na Wschodzie.

PFN wsparła pilotaż projektu pomocy rehabilitacyjnej dla powstańców warszawskich

Pilotaż projektu pomocy rehabilitacyjnej dla powstańców warszawskich uzyskał wsparcie Polskiej Fundacji Narodowej – poinformował Temistokles...

zobacz więcej

Walka z koronawirusem


Podczas konferencji prasowej w warszawskiej siedzibie PFN Zarzecki poinformował, że w związku z pandemią fundacja musiała zrewidować swój budżet i aneksować umowy, które zawarła wcześniej, a ich realizacja nie była możliwa w zakładanym terminie – do końca 2020 r.

KORONAWIRUS – RAPORT

Prezes zaznaczył, że Polska Fundacja Narodowa bardzo szybko włączyła się do działań związanych z walką z Covid 19 i przeciwdziałaniem pandemii. – Pozwala nam na to nasz statut, który zakłada, że jednym z celów jest dbanie o zdrowie i życie obywateli – poinformował.

Rewizja budżetu


– Dokonaliśmy bardzo intensywnej, przemyślanej rewizji budżetu. Okazało się, że bardzo wiele naszych przedsięwzięć powinno być aneksowanych ze względu na to, że z powodu pandemii nie możliwa okazała się realizacja celów – podkreślił prezes PFN. Według Zarzeckiego PFN od początku pandemii wsparła już kilkadziesiąt szpitali, domów pomocy społecznej, hospicjów, ale też specjalistycznych przychodni dedykowanych seniorom, kombatantom czy weteranom.

Zobacz też: Powstaje film PFN o ukrytych skarbach Polski

PFN finansuje projekty wspierające polską tradycję na Litwie

Instytut Polskiego Dziedzictwa na Litwie, Muzeum Chrztu Litwy, instalacja artystyczna prezentująca postaci historyczne związanych z Wileńszczyzną,...

zobacz więcej

Nowy przedświąteczny konwój przygotowany ze wsparciem PFN przez stowarzyszenie Odra-Niemen i fundację „Nie Zapomnij o nas” kierowany będzie do Polaków na Wschodzie. – Pomoc im, to nasze moralne zobowiązanie i do tych działań włączyliśmy się – powiedział Zarzecki.

Pomoc Polakom na Wschodzie


Prezes mazowieckiego oddziału Stowarzyszenia Odra-Niemen Krzysztof Krzemiński powiedział dziennikarzom, że wsparta przez PFN akcja wysyłania paczek żywnościowych dla Polaków i kombatantów, to ok. 7 ton żywności dla środowisk polskich na Kresach.

Prezes fundacji „Nie Zapomnij o nas” Patryk Markuszewski podkreślił, że ogromnym przeżyciem jest na własne oczy zobaczyć, jak ludzie na Wschodzie krzewią patriotyzm, kultywują polskość i czują się Polakami. – Te paczki to symbol, że tutaj - w kraju - o nich pamiętamy. Zachęcam, żeby każdy – gdy już miną obostrzenia – został naszym wolontariuszem i wspierał nas w tych działaniach. To doświadczenie zmienia postrzeganie świata, postrzeganie życia i pokazuje, jak ta pomoc jest potrzebna – mówił Markuszewski.

Członek zarządu PFN Michał Góras przypomniał, że oprócz relokowanych pieniędzy, fundacja na działania przeciw Covid przeznaczyła środki z rezerwy – kilka milionów złotych.

Zobacz też: PFN i pomoc w walce z epidemią. Beneficjentów jest wielu

źródło:
Zobacz więcej