RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Masakra mormońskiej rodziny. Szef kartelu zatrzymany

Roberto Gonzalez Montes trafił do aresztu (fot. Fiscalía General del Estado)

To może być przełom w śledztwie dotyczącym zamordowania trzech mormońskich matek i szóstki dzieci. Meksykańskie służby zatrzymały domniemanego szefa kartelu La Linea, który miał odpowiadać za zbrodnię.

Masakra mormońskiej rodziny. Służby zatrzymały szefa policji

Szef policji miasta Janos w meksykańskim stanie Chihuahua został aresztowany. Lokalne media informują, że Fidel Alejandro Villegas Villegas ma mieć...

zobacz więcej

Do masakry doszło w listopadzie ubiegłego roku między stanami Chihuahua i Sonora przy granicy z USA. Według lokalnych mediów ofiary należały do rodziny LeBaron, powiązanej ze społecznością mormonów, których przodkowie osiedlili się w północnym Meksyku pod koniec XIX wieku, uciekając z USA przed prześladowaniami ze względu na ich tradycje, między innymi poligamię. Wielu mormonów w Meksyku ma podwójne obywatelstwo, meksykańskie i amerykańskie.

Lokalny aktywista i krewny zamordowanych Julian LeBaron opisał wydarzenie jako „masakrę” i dodał, że niektóre ofiary spłonęły żywcem. Poinformował, że jego kuzynka jechała na lotnisko, kiedy została zaatakowana i zastrzelona w swoim samochodzie razem z czworgiem dzieci na obszarze, w którym działają przemytnicy narkotyków i „wszelkiego rodzaju bandyci” – wskazuje agencja AFP.

Spalony samochód, a w nim zwłoki


LeBaron dodał, że jego bliscy odnaleźli spalony samochód, w którym były zwłoki. Po kilku godzinach odnaleziono kolejne dwa samochody, w których były ciała dwóch kobiet i dwojga dzieci.

W ramach śledztwa zatrzymano szefa policji miasta Janos w stanie Chihuahua Fidela Alejandro Villegasa. Teraz służby dotarły do domniemanego kartelu La Linea Roberto Gonzaleza Montesa, znanego pod pseudonimami „El32” oraz „El Mudo” („niemy”). Gangster został aresztowany w stanie Chihuahua, co potwierdził stanowy sekretarz ds. bezpieczeństwa Emilio Garcia Razem z Gonzalezem zatrzymano dwóch członków kartelu Eulalio Domingueza Alanisa oraz Santiago Casavantesa Radovicha „El Condora”. Nie wiadomo, jaką podejrzani mieli pełnić rolę w masakrze. Dotąd zatrzymano już kilkunastu członków kartelu.

Śledczy przypuszczają, że śmierć mormonów była efektem wojny o teren między La Linea a kartelem z Sinaloa.

źródło:
Zobacz więcej