RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Władze Moskwy tworzą cyfrowe profile mieszkańców stolicy

„Otwarte Media” alarmują, że w bazie danych gromadzone są kolejne informacje(fot. Sefa Karacan/Anadolu Agency/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Władze Moskwy tworzą cyfrowe profile mieszkańców stolicy - napisali dziennikarze opozycyjnego wydawnictwa „Otwarte Media”. W ich ocenie za pomocą nowoczesnych technologii moskiewska administracja może śledzić użytkowników internetu.

Port Putin nad Morzem Czerwonym

Rosja ma zbudować morską bazę wojenną na terytorium Sudanu. Kreml chce pokazać, że nie jest gorszy od USA, Chin, Turcji i paru innych państw, które...

zobacz więcej

Już wcześniej obrońcy praw człowieka i opozycja protestowali przeciwko instalowaniu w Moskwie tysięcy kamer podłączonych do komputerowego systemu rozpoznawania twarzy.

Według „Otwartych Mediów” moskiewscy urzędnicy już potrafią na podstawie zgromadzonych danych zestawić cyfrowy portret mieszkańca stolicy. Jak napisali opozycyjni dziennikarze, taki profil zawiera informacje o płci, wieku, dochodach, wydatkach i kontaktach z innymi ludźmi.

„Faktyczne inwigilowanie obywateli”


„Otwarte Media” alarmują, że w miejskiej bazie danych gromadzone są kolejne informacje, o zadłużeniu, mandatach, biletach komunikacji publicznej, a także wydawanych przez urzędy zezwoleniach i zakazach.

Część niezależnych ekspertów, których o opinie poprosili dziennikarze „Otwartych Mediów”, stwierdziła, że stworzenie cyfrowego profilu pozwala stołecznej administracji na „faktyczne inwigilowanie obywateli”.

źródło:
Zobacz więcej