RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lekceważone objawy COVID-19. Dotąd o nich nie mówiono [WIDEO]

– Na początku te zmiany były trochę lekceważone, zwracano uwagę na poważniejsze objawy jak gorączka czy kaszel, natomiast nikt się specjalnie zmianami skórnymi nie przejmował. Natomiast z czasem, jak już zaczęto pacjentów dokładnie oglądać, segregować i opisywac, to się okazało, że jest szereg zmian skórnych, które albo wyprzedzają Covid-19, albo pojawiają się razem z Covidem albo w trakcie Covidu – mówi w programie „Walka z koronawirusem" prof. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii CSK MSWiA.

Lekarz o dobowym spadku liczby zakażeń. Podaje powody i łaje „szarą strefę”

Dobowy spadek liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wynika z trzech czynników – podkreślił prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał...

zobacz więcej

– Ostatnio bardzo dużo mówi się na temat różnych zmian skórnych, które towarzyszą zakażeniu koronawirusem. Z takich najbardziej charakterystycznych zmian wymienić można tzw. palce covidowe. To są zmiany, które wyglądają jak zmiany przy odmrożeniu, sinobordowe. Z reguły są asymetryczne, częściej pojawiają się na palcach stóp niż rąk. One ulegają progresji do lekkiego owrzodzenia, pęcherzy, czasem robi się strup. Czasem goją się dość długo, 3-4 tygodnie. To są najbardziej charakterystyczne objawy skórne Covidu – powiedziała profesor Walecka.

Inne objawy skórne


Jak stwierdziła lekarka, w niektórych przypadkach występują też inne objawy.

– Są to np. zmiany plamisto-grudkowe, które towarzyszą raczej cięższemu przebiegowi choroby, raczej u osób starszych. To są także zmiany typu pokrzywki, raczej też towarzyszą osobom starszym. Z kolei palce covidowe towarzyszą raczej młodszym, dorosłym, nawet młodzieży, osobom o lekkim przebiegu choroby – stwierdziła.

źródło:
Zobacz więcej