RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczątki psa z epoki kamienia. „Zupełnie nie przypominał dzisiejszych”

Pies został pochowany ponad 8400 lat temu (fot. PAP/EPA/Johan Nilsson/TT)

Po miesiącach żmudnych prac wykopaliskowych dobrze zachowane szczątki psa, który został pochowany ponad 8400 lat temu, zostały pokazane. Pies z epoki kamienia został wykopany przez archeologów w pobliżu miejscowości Ljungaviken (Szwecja) pod koniec września w ramach szeroko zakrojonych wykopalisk, które trwają od 2015 roku.

Lokalne władze w Chinach zakazały wyprowadzania psów. Pod groźbą ich zabijania

Władze jednego z powiatów w chińskiej prowincji Junnan ogłosiły całkowity zakaz wyprowadzania psów, grożąc właścicielom odbieraniem i zabijaniem...

zobacz więcej

250-kilogramowy blok ze szczątkami starożytnego psa trafił do Muzeum Blekinge w Karlskronie, gdzie otaczający go osad został starannie zeskrobany i szczotkowany, tak aby jak najlepiej odsłonić kości psa.

Bliższa analiza wykazała, że pies zupełnie nie przypominał dzisiejszych czworonogów.Wyglądem przypominał charta, ale był dużo bardziej masywny.

„Pies jest dobrze zachowany, a fakt, że został pochowany w środku osady z epoki kamienia łupanego, jest wyjątkowy” – powiedziała osteolog Ola Magnell z Muzeum Blekinge.

Kierownik projektu muzeum Carl Persson powiedział, że „nagły i gwałtowny wzrost poziomu morza” zalał niegdyś myśliwską wioskę. To z kolei pomogło zachować szczątki czworonoga w dobrym stanie.

Goryl próbował pomóc rannemu ptakowi [WIDEO]

Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF) nazywa goryle „delikatnymi olbrzymami”. Film nakręcony w australijskim zoo potwierdza to w stu procentach....

zobacz więcej

Duża część pracy archeologów polegała na starannym usuwaniu warstw oraz piasku i błota w celu uwolnienia zakopanych w nich artefaktów.

Jak podaje Daily Mail, zwierzę zostało pochowane obok swojego właściciela, aby mogli być razem nawet w zaświatach.

„Odkrycia takie, jak te sprawiają, że czujesz się jeszcze bliżej ludzi, którzy tu mieszkali. Pochowany pies w jakiś sposób pokazuje, jak podobni jesteśmy przez tysiąclecia, jeśli chodzi o uczucia takie jak żal i strata” – powiedział dr Persson w oświadczeniu.

Eksperci uważają, że psy były „najlepszym przyjacielem człowieka” od tysięcy lat – archeolodzy odkryli na całym świecie dowody wskazujące na to, że od dawna są udomowionymi zwierzętami domowymi.

źródło:
Zobacz więcej