RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pierwsze przypadki koronawirusa u norek hodowlanych w Polsce

W województwie pomorskim potwierdzono 8 przypadków zakażenia koronawirusem wśród norek (fot. Shutterstock/Ghost Bear)

Na jednej z ferm hodowlanych w województwie pomorskim potwierdzono osiem przypadków zakażenia koronawirusem wśród norek. Patogen wykryli naukowcy z gdańskich ośrodków naukowych we współpracy z lekarzami weterynarii.

Duńskie norki do wybicia. Polski epidemiolg ma wątpliwości

Rząd Danii zdecydował o wybiciu hodowanych w tym kraju norek, po wykryciu nowej odmiany koronawirusa u tych zwierząt. W ocenie epidemiologa...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

O wykryciu pierwszych w Polsce przypadków zakażenia koronawirusem u ośmiu norek hodowlanych poinformował na swej stronie internetowej Gdański Uniwersytet Medyczny (GUmed). Patogen wykryli naukowcy z Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMed i Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z lekarzami weterynarii.

Badania na ustalenie pochodzenia wirusa

Jak podano w komunikacie prasowym, dr Maciej Grzybek z Zakładu Parazytologii Tropikalnej GUMed i dr Łukasz Rąbalski z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych UG we współpracy z lekarzami weterynarii zbadali 91 norek hodowlanych pod kątem obecności koronawirusów. Wymazy z gardła pobrano od norek z fermy hodowlanej w województwie pomorskim. Naukowcy chcą teraz ustalić pochodzenie patogenu i porównać go ze znanymi dotąd sekwencjami.

„Materiał poddano badaniu RT-PCR przy użyciu testu dwugenowego opartego na protokole stosowanym w diagnostyce człowieka. Stwierdzono obecność RNA wirusa SARS-CoV-2 u ośmiu spośród badanych zwierząt” – podano w komunikacie.

Protest przeciwko wybiciu norek. Setki traktorów w Kopenhadze

Setki traktorów przejechały przez centrum Kopenhagi w sobotę. Rolnicy z całej Danii dołączyli do protestu przeciwko decyzji rządu ws. wybicia norek...

zobacz więcej

Jak wyjaśniono, „aktualnie prowadzone są pogłębione badania genetyczne, które pozwolą na określenie prawdopodobnego pochodzenia wirusa oraz umożliwią porównanie ze znanymi sekwencjami genetycznymi SARS-CoV-2”.

Przenoszenie się wirusa

Jak podkreślono, uzyskane wyniki wskazują na możliwość przenoszenia się wirusa SARS-CoV-2 z człowieka na norki. W badaniach laboratoryjnych prowadzonych w różnych ośrodkach naukowych w Europie i na świecie potwierdzono eksperymentalnie możliwość zakażenia wielu gatunków zwierząt takich jak norki, chomiki, króliki, nietoperze, makaki i gryzonie.

„Badania trójmiejskich naukowców potwierdzają konieczność wzmożonego monitoringu epizootiologicznego, prowadzenia intensywnych badań w poszukiwaniu możliwych przenosicieli chorób odzwierzęcych oraz podniesienia standardów bioasekuracji na fermach zwierząt hodowlanych” – dodano.

Przypadki COVID-19 potwierdzono wcześniej na fermach norek w innych europejskich państwach, m.in. w Szwecji, Grecji, Holandii, Danii i Francji.

źródło:
Zobacz więcej