RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jeden z największych portów lotniczych Azji doradcą strategicznym CPK

Południowo koreański port z Incheon z Seulu był jednym z dwóch, które złożyły ofertę CPK (fot. Shutterstock/Stock for you)

Lotnisko Incheon z Seulu, jeden z największych portów Azji, będzie doradcą strategicznym Centralnego Portu Komunikacyjnego. Informację o wygranym przez południowokoreański port postępowania i nawiązanej współpracy przekazał pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Ponad 13 mld zł na start budowy CPK

Na prace projektowe, przygotowawcze, wykupy gruntów, rozpoczęcie inwestycji CPK w ramach wieloletniego programu finansowego ma być przeznaczona...

zobacz więcej

– Wybór doradcy strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego to kamień milowy na drodze do budowy nowego systemu transportowego dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Incheon to lotnisko o międzynarodowej renomie, a jednocześnie uznany partner na globalnym rynku lotniczym – powiedział Horała.

Umowa na trzy lata


Jak dodał, współpraca z tym portem daje CPK dostęp do „unikalnej wiedzy i specjalistycznego know-how, które będą nam potrzebne podczas realizacji megaprojektu CPK”.

Horała przekazał, że w grudniu spółka CPK planuje podpisać z hubem z Seulu umowę na trzy lata.

Spółka tłumaczy, że doradca strategiczny ma zapewnić wiedzę operacyjną i komercyjną z zakresu efektywnego zarządzania dużym lotniskiem przesiadkowym, która jest niezbędna na etapie opracowywania master planu i zaprojektowania.

Ofertę złożyli także Japończycy


Oferty w postępowaniu na doradcę strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego złożyły dwa porty lotnicze: Incheon w Seulu i Narita w Tokio. Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.

źródło:

Zobacz więcej