RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarł autor kartek świątecznych ze śniegu. Jego dzieło będzie kontynuowane

W 2019 roku rysunek Mielnikowa został sfotografowany z wysokości Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (fot. Yuri Smityuk\TASS via Getty Images))

We wsi Markowo w rosyjskim obwodzie amurskim przez ostatnie lata miejscowy artysta amator tworzył przed Nowym Rokiem ze śniegu na zamarzniętej rzece gigantyczne „kartki” z życzeniami. Jesienią Walerij Mielnikow zmarł na COVID-19. Mieszkańcy wsi kontynuują jego pracę.

Smok Wawelski i Bartolini Bartłomiej trafili na cokół. A gdzie Don Pedro?

Niewielki pomnik z bohaterami serialu animowanego „Porwanie Baltazara Gąbki”, który powstał w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, zostanie...

zobacz więcej

Mielnikow zajął się tą twórczością na emeryturze, kilka lat po tym, jak na skutek zapalenia opon mózgowych stracił słuch. Tworzył swoje prace, usuwając i układając śnieg pokrywający rzekę Chomutina. Zaczynał pracę, gdy lód był jeszcze mokry – nanosił wtedy pierwszą warstwę śniegowego „rysunku”, a potem układał na niej kolejne, aż figury stawały się wypukłe.

Kartki z życzeniami


W ten sposób powstawały na lodzie różne kształty, widoczne z lotu ptaka. Były to figury i postacie, np. choinki, bombki, bałwanki – symbole, które w Rosji kojarzone są nie z Bożym Narodzeniem, a ze świeckim świętem Nowego Roku. Dodawał do nich napis: „Szczęśliwego Nowego Roku!”. W ten sposób rysunki tworzyły śniegową „kartkę” z życzeniami, widoczną z góry. W 2019 r. rysunek Mielnikowa został sfotografowany z wysokości Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
(fot. Yuri Smityuk\TASS via Getty Images)

Powstanie gra komputerowa, która opowie o młodych latach Jamesa Bonda

Choć najnowszy film o przygodach agenta 007 Jamesa Bonda „Nie czas umierać” miał trafić do kin w kwietniu tego roku, pandemia COVID-19 sprawiła, że...

zobacz więcej

Jak podał portal Meduza, Mielnikow zmarł 30 października na COVID-19. Miejscowi mieszkańcy postanowili kontynuować jego pomysł.

Na prośbę gazety „Amurska Prawda” rzeźbiarz z Błagowieszczeńska, Aleksiej Sidorow zaprojektował kartkę noworoczną. Wraz z dwoma pomocnikami narysował ją na zamarzniętej rzece. Przedstawia ona Dziadka Mroza – czyli rosyjskiego odpowiednika św. Mikołaja – z łopatą w ręku. Podpis na dole głosi: „Pamięci Dziadka Walerija”.

Śniegowe kartyW Markowie w noc sylwestrową mieszkańcy wychodzą na zamarzniętą rzekę. W tym roku zapalą na niej lampki na cześć Mielnikowa i jego prac, które sprawiły, że wieś stała się znana. O jego śniegowych „kartkach” pisała bowiem lokalna prasa, a turyści przyjeżdżali do wsi, by z mostu nad Chomutiną sfotografować się na ich tle.

– Mało jest radości w życiu, a ludzie przychodzą i oglądają. Mówią: „dziękuję”, idziesz – (słyszysz:) „dziękuję, dziękuję”. To znaczy, że idę słuszną drogą – mówił Mielnikow w 2017 r. telewizji ORT.

Często sam dostawał kartki – pisane ręcznie, w których mieszkańcy obwodu amurskiego dziękowali mu za jego prace.

źródło:

Zobacz więcej