RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Weganie i wegetarianie łatwiej łamią sobie kości

Wegetarianie mają niższą gęstość mineralną kości (fot. Pexels)

Weganie, wegetarianie oraz osoby, które z mięsa ograniczają się wyłącznie do ryb, są znacznie bardziej narażeni na złamania kości niż osoby jedzące mięso. Do takich wniosków doszli naukowcy z uniwersytetu w Oksfordzie po przeprowadzeniu badań na 55 tysiącach osób.

Stres może wydłużyć życie. Jest jednak jeden warunek

Wiemy, że stres jest szkodliwy. Jednak wiele badań naukowych pokazuje, że małe epizody stresu mogą w rzeczywistości pomóc nam żyć dłużej. I jest to...

zobacz więcej

Okazuje się, że ryzyko jest szczególnie widoczne w przypadku wegan, którzy narażeni są na zwiększone prawdopodobieństwo złamania wszelkich kości, w tym kości nóg, a także kręgosłupa. Osoby niejedzące mięsa, z wyjątkiem ryb, są także szczególnie narażone na złamania biodra – wskazano w artykule opublikowanym w magazynie „BMC Medicine”

Naukowcy ustalili, że wegetarianie mają niższą gęstość mineralną kości niż nie-wegetarianie. Według amerykańskiego Narodowego Instytutu Walki z Rakiem gęstość kości jest „miarą ilości minerałów (głównie wapnia i fosforu) zawartych w określonej objętości kości”. Pomimo tych wcześniejszych badań, związki między dietą wegetariańską a ryzykiem złamań były do tej pory niejasne.

Kompleksowe badanie


– Jest to pierwsze kompleksowe badanie i największe badanie do tej pory, stanowiące spojrzenie na to ryzyko – mówi główny autor badania Tammy Tong, epidemiolog żywieniowy w Nuffield Departamentu Zdrowia Ludności na Uniwersytecie w Oxfordzie.

W ramach badania prawie 55 tysięcy względnie zdrowych dorosłych z Wielkiej Brytanii odpowiedziało na kwestionariusz dotyczący diety, charakterystyki społeczno-demograficznej, stylu życia i swojej historii medycznej. Badacze skategoryzowali ich na mięsożerców, rybożerców, wegetarian (brak mięsa lub ryb, ale nabiał i/lub jaja obecne w diecie) i wegan (żadnych składników odzwierzęcych).

Wśród ankietowanych autorzy stwierdzili 3941 złamań kości. W porównaniu z mięsożercami weganie wykazali o 43 proc. większe ryzyko ich wystąpienia. U wegetarian i rybożerców również zanotowano większą tendencję do złamań, niż w przypadku zjadaczy mięsa. Ustalono, że to kwestia białka i wapnia. – Wyniki analizy potwierdzają rosnącą liczbę badań nad zdrowiem kości z uwzględnieniem spożycia białka i wapnia, jak również BMI (wskaźnik masy ciała – przyp. red.). A białko i wapń to dwa główne składniki kości – tłumaczy Lauri Wright, dietetyk z Uniwersytetu Północnej Florydy, który nie był zaangażowany w badania.

Okazuje się jednak, że jedzenie mięsa też nie jest optymalnym rozwiązaniem. – Choć osoby jedzące mięso zazwyczaj spożywają większe ilości białka, wapnia i witaminy D, a składniki odżywcze są bardziej dostępne, takie osoby nadal mogą mieć niedobory, jeśli ich wybory żywieniowe są słabe – wskazuje Wright, który jest również rzecznikiem Akademii Żywienia i Dietetyki. – Niedobór ma taki sam wpływ na zdrowie kości – nieważne czy jesteś zjadaczem mięsa, czy roślin – dodaje.

źródło:
Zobacz więcej