
Stężenie gazów cieplarnianych osiągnęło nowy rekord w 2019 r. i wzrasta nadal w tym roku, mimo spodziewanych spadków emisji z powodu pandemii koronawirusa i towarzyszących jej ograniczeń – poinformowała w poniedziałek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).
Próbki śniegu z masywu Mount Everest okazały się zanieczyszczone mikroplastikiem – informują naukowcy na łamach pisma „One Earth”. Największe...
zobacz więcej
Wielu naukowców spodziewało się w tym roku największego spadku emisji dwutlenku węgla od pokoleń, ponieważ przyjęte przez władze wielu krajów obostrzenia, mające powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, doprowadziły do uziemienia samolotów, zatrzymania statków w portach i zmniejszenia ruchu na drogach – pisze agencja Reutera.
Jednak WMO opisała prognozowany spadek emisji jako małą zmianę, porównywalną do naturalnych wahań, której wpływ na stężenie CO2 w atmosferze będzie nieznaczny.
Od XIX wieku przyjmujemy, że przeciętna temperatura ciała zdrowego dorosłego człowieka wynosi 37 stopni Celsjusza. Taką wartość określił wówczas...
zobacz więcej
WMO przewidywało wcześniej, że z powodu pandemii emisja dwutlenku węgla może spaść w tym roku o 4,2 do 7,5 proc. Nie zmieniłoby to stężenia dwutlenku węgla w atmosferze, ale na moment powstrzymałoby tempo jego wzrostu.
Niezależnie od tego, co robimy, by ograniczyć emisję dzisiaj, znaczna część CO2 wyemitowanego do atmosfery już kilkadziesiąt lat temu pozostaje tam, przyczyniając się do globalnego ocieplenia – podkreślają klimatolodzy.
W latach 2018-19 w atmosferze podwyższyło się również stężenie metanu oraz podtlenku azotu – wynika z raportu WMO.