RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czechy. Poprawia się sytuacja epidemiczna – od dziś łagodzenie obostrzeń

Protest przeciwko obostrzeniom epidemicznym w stolicy Czech, Pradze, 17 listopada 2020r. (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

Od dziś w Czechach złagodzona zostaje część obostrzeń sanitarnych, wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. U naszych południowych sąsiadów poprawia się sytuacja epidemiologiczna.

Koronawirus. Francja kopiuje polską strategię

Wobec spadku liczby zakażeń koronawirusem Francja złagodzi obostrzenia. Plan wyjścia z lockdownu przedstawi we wtorek prezydent Emmanuel Macron....

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Spadająca liczba nowych zakażeń koronawirusem sprawiła, że od poniedziałku w Czechach obowiązuje czwarty – zamiast najwyższego, piątego – stopień zagrożenia epidemicznego. Zgodnie z przyjętym przez rząd programem, oznacza to złagodzenie obostrzeń sanitarnych.

Zakaz zgromadzeń dotyczy od dziś grup powyżej sześciu osób – zamiast dotychczasowych dwóch. W ślubach, pogrzebach i nabożeństwach może brać udział 20 osób. Do niedzieli limit wynosił 15.

Godzina policyjna obowiązuje nie jak dotychczas od 21, ale od 23 do 5 następnego dnia. To oznacza, że o dwie godziny dłużej otwarte mogą być sklepy. Nadal obowiązuje w nich jednak limit klientów i zakaz handlu w niedzielę.

Książki przez okienko


Otworzyć mogą się biblioteki, które będą wydawały książki tylko przez okienko. Zamknięte pozostają kina, teatry i galerie, a także siłownie, kluby fitness i większość punktów usługowych.

Jeśli w statystykach dotyczących rozwoju pandemii utrzyma się obecny trend, w najbliższych dniach rząd wprowadzi trzeci stopień pogotowia. Minister zdrowia Jan Blatný nie wykluczył, że do kolejnego złagodzenia obostrzeń może dojść już za tydzień.

źródło:
Zobacz więcej