RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szef Pfizera: Możemy wysyłać szczepionkę w kilka godzin po jej zatwierdzeniu

Szef Pfizera uważa, że szczepionka pozwoli światu wrócić do normalności (fot.Tayfun Coskun/Anadolu Agency via Getty Images)

Firma Pfizer będzie gotowa do wysyłania swojej szczepionki na COVID-19 w ciągu kilku godzin od momentu, gdy zostanie zatwierdzona do użycia – zapewnił jej prezes Albert Boula w rozmowie z brytyjską stacją Sky News. Jak poinformowano w tym tygodniu, badania wykazały, że szczepionka ma 95-procentową skuteczność.

Szczepionki Pfizer i BioNTech. Wlk. Brytania rozpoczęła proces dopuszczania do użycia

Brytyjski rząd formalnie zwrócił się do agencji ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych (MHRA) o ocenę, czy stworzona przez firmy Pfizer i...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W piątek Wielka Brytania stała się drugim krajem świata, po USA, w którym rozpoczął się proces dopuszczania do użycia szczepionki opracowanej wspólnie przez amerykański koncern Pfizer i niemiecką firmę BioNTech.

– Złożenie wniosków, abyśmy przesłali wymagane informacje do organów regulacyjnych na całym świecie jest kwestią dni. Wtedy to jest ich czas. Muszą mieć czas i przestrzegać swoich procedur. Gdy dadzą nam zielone światło, naszym celem jest rozpoczęcie wysyłki w ciągu kilku godzin – powiedział Boula. Dodał, że nie spodziewa się, by procedury dopuszczania szczepionki do użytku w jednych krajach były znacząco szybsze niż w innych.

Potwierdził jednak, że firma będzie reagować na każdą decyzję po kolei, co oznacza, że im szybciej dany kraj wyda zezwolenie, tym szybciej otrzyma szczepionkę. – Jeśli ktoś aprobuje szybciej niż inni, to uważam, że etyczną rzeczą jest rozpoczęcie wysyłania szczepionek do obywateli tej jurysdykcji, ponieważ każdy dzień oznacza życie – wyjaśnił. Podkreślił też, że państwa muszą uzbroić się w cierpliwość, bo popyt na pewno przekroczy podaż.

„Mikrochipy Gatesa”. Mnożą się fake newsy o szczepionkach przeciw COVID-19

Optymistyczne zapowiedzi wprowadzenia do użycia pierwszych szczepionek przeciwko COVID-19 sprawiły, że coraz częściej w internecie pojawiają się...

zobacz więcej

Produkcja szczepionki


Pfizer wyprodukował już ponad 20 mln dawek szczepionki i spodziewa się, że do końca roku liczba ta osiągnie 50 mln. W 2021 r. planuje się wyprodukować kolejne 1,3 mld dawek.

Ponieważ, aby szczepionka była skuteczna, każda osoba wymaga dwóch dawek, szacowana przez firmę na 1,3 mld dawek produkcja do końca 2021 r. wystarczyłaby dla ok. 9 proc. ludności świata. W związku z tym Boula dopuszcza możliwość współpracy z konkurencyjnymi koncernami farmaceutycznymi.

Zdaniem Bouli poziom współpracy w całej branży „jest czymś, co ją przedefiniuje, bo w tej chwili dla świata i dla nas wszystkich, jest tylko jeden konkurent – wirus”. Powiedział też, że biedniejsze kraje otrzymają szczepionkę po najniższej możliwej cenie i firma nie będzie na nich zarabiać.

Szef Pfizera uważa, że szczepionka pozwoli światu wrócić do normalnego życia. – Wierzę, że druga połowa 2021 roku będzie zupełnie innym doświadczeniem dla wielu z nas – mówił. Ale jak zastrzegł, do tego czasu należy pozostać cierpliwym i ostrożnym, a także postępować zgodnie z zaleceniami władz medycznych, czyli zasłaniać twarz i zachowywać dystans społeczny.

Mapa zakażeń w Polsce

źródło:

Zobacz więcej